napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

V Edycja Konkursu na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Małopolsce w 2012 roku
Utworzono 26.09.2012
W dniach 8-9.09.2012 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej „Agropromocja" organizowanej przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach nagrodzono laureatów Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Małopolsce w roku 2012.

W roku bieżącym V edycja konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategoriach: „ekologia-środowisko" i „ekologiczne gospodarstwo towarowe" organizowana była przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.

Na szczeblu województwa małopolskiego konkurs organizowany był przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, przy współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW Urzędu Marszałkowskiego.

W roku 2012 w małopolskim etapie konkursu na najlepsze gospodarstwo udział brało 15 gospodarstw, osiem gospodarstw w kategorii „ekologia i środowisko" oraz siedem w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe".

W obu kategoriach brały udział gospodarstwa prowadzące działalność w zgodzie z przyrodą - w pierwszej produkujące na niewielką skalę, w drugiej gospodarstwa produkujące na rynek.

Celem konkursu jest pokazanie i promowanie wzorcowych gospodarstw ekologicznych. Konkurs krajowy rozgrywany jest etapowo. Na szczeblu wojewódzkim zostały wybrane gospodarstwa, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach: Państwa Mruk z Moszczenicy i Państwa Kisielów z Nieszkowa, zostały one zgłoszone do konkursu krajowego.

Wszystkie uczestniczące w konkursie gospodarstwa zasługiwały na uznanie, komisja konkursowa miała trudny wybór. Podjęto więc decyzję, że pozostałe gospodarstwa również będą wyróżnione dyplomami i nagrodami.

W kategorii „ekologia-środowisko" zwyciężyły następujące gospodarstwa:

I miejsce - Anna i Marian Mruk z Moszczenicy, pow. gorlicki - gospodarstwo z produkcją mieszaną, chowem bydła, drobiu, uprawą warzyw,

II miejsce - Zofia Gromba z Janowic, pow. tarnowski - produkcja mieszana, chów bydła i owiec oraz uprawa warzyw,

III miejsce - Anna Stanisław Chorązki z Goszyc, pow. krakowski - uprawa warzyw.

W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe":

I miejsce - Artur Kisiel z Nieszkowa, pow. miechowski - specjalizujące się w produkcji zielarskiej,

II miejsce - Jan Goryl z Lipnicy Górnej, pow. bocheński - gospodarstwo z chowem bydła i kur nieśnych,

III miejsce - Tadeusz Krupa z Cichego, pow. nowotarski - chów bydła mlecznego.

Jan Pajdzik 

 

Więcej informacji. 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside