napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Nowa Krupnicza - podwieczorek w sercu miasta
Utworzono 22.09.2012
W sobotę 22 września 2012 w samym centrum Krakowa miejsce zaparkowanych samochodów zajeły kawiarniane stoliki, plac zabaw dla dzieci i zieleń. W ten sposób organizatorzy Projektu Nowa Krupnicza chcieli pokazać jak może wyglądać ulica przyjazna ludziom.

Projekt Nowa Krupnicza to oddolna inicjatywa obywatelska, skupiająca mieszkańców okolicznych ulic, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem Projektu jest zmiana charakteru ulicy. Inicjatorzy akcji chcą ograniczenia możliwości parkowania samochodów na odcinku od ulicy Loretańskiej do Teatru Bagatela i wyznaczenia w tym miejscu strefy zamieszkania, pozwalającej pieszym poruszać się całą szerokością jezdni.

Jednym ze sposobów na zwrócenie uwagi mieszkańców i władz miasta na problem ulicy Krupniczej jest happening, odbywający się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Podobnie jak w zeszłym roku, w sobotę 22 września ulica zamieniła się w przestrzeń przyjazną ludziom. Miejsce zaparkowanych samochodów zajęły donice z roślinami, stoliki i krzesła. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla dzieci oraz występy muzyczne w przestrzeni ulicy.

Podczas zapowiadanego „Podwieczorku na Krupniczej" od godz 16.00 każdy chętny mógł przynieść swój stolik, krzesła oraz poczęstunek. W ten sposób utworzony został wielki stół na środku ulicy, przy którym i mieszkańcy Krakowa mogli wspólnie świętować sukces, jakim jest nowa organizacja ruchu na odcinku od Bagateli do ul.Loretańskiej.

Wizja ulicy przyjaznej ludziom spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców miasta oraz poparciem przewodniczącego Komisji Architektury i Infrastruktury Komunalnej Dzielnicy I Śródmieście. Pierwsze zmiany są już widoczne. Pomiędzy ulicami Szujskiego a Loretańską wprowadzono ruch jednokierunkowy oraz wyznaczono rowerowy kontrapas. Inicjatorom akcji udało się również uporządkować kwestię parkowania na tym odcinku.

W tym roku inicjatorzy Projektu chcą wspólnie z użytkownikami ulicy wypracować formę, jaką miałyby przyjąć ulice Krupnicza, Dolnych Młynów i Czysta. W tym celu 22 września w godzinach od 10:00 do 14:00 w Bunkrze Sztuki odbyły się otwarte konsultacje społeczne w formie warsztatu. Rozwiązania, zaproponowane przez mieszkańców i okolicznych przedsiębiorców zostały przekazane władzom miasta i dzielnicy.

Organizatorzy:
Bunkier Sztuki, Kraków Miastem Rowerów, Fundacja Splot, Małopolski Instytut Kultury, Biuro Inicjatyw Społecznych. Akcję wspiera Rada Dzielnicy I Stare Miasto.
Dodatkowe informacje: 
Paweł Chlebicki 
e-mail: nowakrupnicza@gmail.com
tel. 694 445 437
https://www.facebook.com/NowaKrupnicza 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside