napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Elise Morin i Clemence Eliard - WasteLandscape
Utworzono 18.02.2013

Co zrobić ze zużytymi płytami CD? Dwie francuskie artystki: Elise Morin i Clemence Elliard wykorzystując 65 000 płyt CD stworzyły ogromną artystyczną instalację - Waste Landscape.

Pierwsze płyty CD weszły w użycie w 1982 roku. Obecnie wypierane są przez smartphony, iPody i inne urządzenia mogące pomieścić ogromne ilości muzyki jednocześnie zachwując swój niewielki wymiar. Płyty stają się więc przeżytkiem i często niechcianym odpadem. 

Wykorzystując ten fakt Elise Morin i Clemence Elliard w 2011 roku stworzyływ Paryżu ogromną instalację, o powierzchni ok. 500 m2, wykorzystującą 65 000 zużytych płyty CD. Aby zebrać tak ogromną ilość płyt artystki najpierw w różnych miejscach Paryża wystawiały specjalne koszę zachęcające do wrzucania tego typu odpadu. Zebrane płyty były ręcznie zszywane w ogromne płachty materiału a następnie rozciągane na dmuchanych bańkach.

O tym jak instalacja powstawała możecie obejrzeć tutaj

Jest powszechnie wiadomo, że CD są skazane na stopniowe znikanie z naszego życia. Nasza monumentalna instalacja ujawnia szlachetny aspekt tego drobnego przedmiotu codziennego użytku, jego piękny kształt i błyszczącą powierchnię. Zarazem WasteLandscape jest reminiscencją prawdziwych wysypisk śmieci, na których zalegają miliony wyrzuconych płyt kompaktowych - wypowiedz artystek o stworzonej instalacji. 

WasteLandscape pierwotnie powstało w Paryżu, lecz ma także pojawić się w innych europejskich miastach. Po zakończeniu projektu zużyte CD zostaną poddane przetworzone w celu uzyskania z nich poliwęglanu.
Źródło: 
 
 
Więcej inspiracji oraz informacje o projekcie ElektroReKreacje znajdziesz tutaj:
 

 

 

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside