napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Zrównoważone święta- czyli jak oszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim środowisko!
Utworzono 21.12.2015

Zrównoważona gospodarka, równowaga życiowa, ekologiczna - te pojęcia być może znasz, gdzieś je słyszałeś. One wszystkie mają swoje odbicie właśnie w zrównoważonych świętach. Bo przeżyć święta w sposób zrównoważony, wystarczy stale czuć się ważnym elementem systemu ziemskiego- a to zoobowiązuje i nakierowuje na działania przyjazne dla środowiska, otoczenia, bliskich czy siebie! Zrównoważone święta są bardziej ekologiczne, oszczędne, spokojne i - wierzymy w to bardzo - przyjemniejsze, pełne relaksu i poczucia szczęścia.

 

1. Prezenty

 

  • Postaw na przeżycia, zamiast przedmiotów - przeżycie, czyli wydarzenie, doświadczenie, w którym obdarowany może wziąć udział. Coś, czego może nie da się złapać w dłoń, ale co można uchwycić na zdjęciu i zachować wśród wspomnień. Co to może być? Bilety na konert, spektakl, wystawę, warsztaty, zajęcia spotowe, wspólne wycieczki?
  • Jeśli już decydujesz się na prezenty w postaci przedmiotów, postaw na rzeczy trwałe i przyjazne środowisku. Dla przykładu: łatwiej poddać recyklingowi rzeczy z materiałów jednorodnych (np.: klocki z drewna) niż gadżety elektroniczne lub zabawki na baterie.
  • Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Także tutaj górą jest jednorodność - łatwiej przetworzyć opakowania z wybranego materiału (np.: tektura) niż z wielu połączonych w sposób trwały. Ważny jest także surowiec: drewno i papier łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne.
  • Pakowanie prezentów. Skuś się na prostotę i użyj wyobraźni. Link
  • Regift - to pochodzące z języka angielskiego słowo oznacza oddawanie prezentów. Nie ma co się oszukiwać - zdarzą się prezenty nietrafione. Nie ma nic niestosownego w przekazaniu takich podarunków innym. Ułatwiają to coraz popularniejsze giełdy poświąteczne (także internetowe).

 


2. Potrawy

Dobre wieści są takie, że tradycyjne potrawy wigilijne całkiem dobrze wpisują się w charakter zrównoważonych świąt:

 

  • składają się z lokalnie występujących produktów, więc składników nie trzeba transportować na duże odległości, co minimalizuje emisję gazów cieplarnianych
  • są w większości przyjazne środowiskowo tzn. produkcja poszczególnych składników pochłania mniej zasobów naturalnych (dla przykładu: produkcja jednego ziemniaka wymaga 25 litrów wody, szklanki mleka- 200 litrów, a steku wołowego - aż 7000 litrów wody), a tym samym ograniczają ślad ekologiczny, czyli wpływ, jaki wywieramy na środowisko produkując i konsumując te dania

 

Czy jedzenie trafia do twojego kosza?


To zdarza się bardzo często - 40% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić jedzenie. W sumie do kosza trafia w naszym kraju 2 miliony ton żywności rocznie, co w przeliczeniu daje 600 zł na osobę. To zmarnowana żywność, zmarnowane pieniądze, zmarnowane środowisko. Zmiana tego zatrważającego obrazka wymaga od nas kilku działań, które - szczęśliwie - łatwo wdrożyć podczas świąt: 

  • kupuj zgodnie zaplanowaną listą
  • nie kupuj "nad wyrost"- po co Ci torebka z przyprawą do piernika w rozmiarze XXL, jeśli piernik robisz raz w roku? Czy twój żołądek albo żołądki twoich bliskich naprawdę nagle podczas kilku świątecznych dni potrzebują trzykrotnie większych porcji lub 8 posiłków zamiast 3? Nie daj się zwariować.
  • Podziel się przygotowaniami- 12 dań to dużo. Może nie musisz przygotowywać wszystkich samodzielnie? Gdyby 12 znajomych podzieliło między siebie przygotowania, każdy miałby więcej czasu dla bliskich, mniej pracy, a i wspólnota zawiązana przy okazji wspólnego posiłku lub wymianie dań jest cenna.

3. Choinka

Choinka to z jednej strony drzewko (choć, jak się przekonasz, nie jest to oczywiste), z drugiej zaś to wszystko, co drzewku nadaje świąteczny charakter, czyli ozdoby i światełka. Skoro choinka być musi, najlepiej, aby była zrównoważona -przyjazna dla środowiska i emanująca radością.

Pytanie podstawowe: czy możesz obyć się bez tradycyjnego drzewka? Przyznajemy, że to opcja ekstremalna, ale i bardzo twórcza. Możesz na przykład zbudować drzewko z tektury, stworzyć kontur choinki z łańcucha światełek, ułożyć z książek - ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.
Tradycjonaliści także stają przed wyborem: choinka naturalna czy sztuczna? Oto krótki przegląd możliwości i konsekwencji każdego z wyborów:

 

  • choinka naturalna w ogrodzie -szczęściarze, którzy obok domu mają ogród, a w nim choinki mogą zyskać miano TOP Ekologa, ozdabiając właśnie to drzewko. Po świętach roślina pozostanie na swoim miejscu. I tak, szczęśliwie dla środowiska, można udomowić drzewko na całe lata.
  •  choinka naturalna w doniczce - to bardzo ekologiczne rozwiązanie, pod warunkiem, że drzewko ma... korzenie - nie daj się zmylić byle jak włożonym do doniczek roślinom! Żeby wiosną choinka nadawała się do przesadzenia, trzeba jednak koniecznie zadbać o właściwą opiekę nad nią: pilnować, aby ziemia w doniczce nie wyschła, po świętach przenieść do chłodnego miejsca i wczesną wiosną posadzić w wybranym miejscu.
  • choinka naturalna ścięta- świąteczne drzewka można kupić w wielu miejscach, najlepiej jednak w pierwszej kolejności pytać w lokalnym nadleśnictwie lub szkółce sadowniczej. W pierwszym przypadku trafisz prawdopodobnie na młode drzewka wycięte w bezpieczny sposób dla utrzymania harmonijnego rozwoju lasu. W szkółce sadowniczej zobaczysz zaś choinki w różnej fazie wzrostu - to plantacja stworzona z myślą o sprzedaży drzewek.
  • choinka sztuczna- sztuczna, czyli wykonana z tworzyw sztucznych, co oznacza, że już w momencie produkcji narusza zasoby naturalne, bowiem aby mogła powstać potrzebna jest ropa naftowa, zaś sama produkcja wiąże się ze znaczną emisją gazów cieplarnianych. Wprawdzie choinki wykonane z polietylenu (PE) da się przetworzyć, ale po pierwsze tego typu drzewka są droższe, czyli mniej popularne od dramatycznie szkodliwych dla środowiska choinek z PCV, a po drugie - tworzyw jest tak wiele w innych produktach, że żal dokładać kolejne. Najczęstszym argumentem zwolenników sztucznych choinek jest to, że służą one przez długi czas. Rzeczywistość jednak pokazuje, że reklama skutecznie nakłania do coraz częstszego wymieniana tych rzekomo wiecznych drzewek.

 

Co sprawia, że wybierając choinkę naturalną postępujesz ekologicznie:


• Rosnąc, każde drzewo absorbuje dwutlenek węgla, ok. 25 kilogramów w ciągu 10 lat!
• Gdy już przeminie czas świątecznego drzewka, możesz ją kompostować lub spalić w domowym kominku albo piecu.
• Zużytą choinkę oddajesz jako biomasę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK)

• Choinka rozkłada się w ciągu kilku lat bez negatywnych konsekwencji dla środowiska.

Co sprawia, że wybierając choinkę sztuczną postępujesz nieekologicznie:
• Podczas jej produkcji naruszane są zasoby naturalne i emitowane są gazy cieplarniane.

• Gdy trafi do kosza, poddanie jej recyklingowi jest niemożliwe albo bardzo trudne.
• Rozkładając się, zatruwa glebę, wody gruntowe i powietrze, powiększając tym samym - i tak już ogromny - ślad ekologiczny.

4. Czas wolny


Świąteczny czas płynie inaczej. To najlepszy moment na złapanie równowagi. Wolny od zawodowych obowiązków, możesz skupić się na sobie, bliskich, znaleźć czas na to, co ważne w życiu prywatnym.
Niestety, w świątecznej gonitwie często tracimy tę okazję. Przede wszystkim wierzymy, że propozycje z poprzednich rozdziałów pomogą Ci tej gonitwy uniknąć.

 

Zainspirowane z Poradnika Zrównoważonych Świąt .

 

 

ekologiczne swieta

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside