napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
cud nad wisla
Cud nad Wisłą z Fundacją Aeris Futuro
Utworzono 30.06.2015

W ostatnia sobotę Fundacja Aeris Futuro zorganizowana wraz z wolomatriuszami ekologiczna akcje społeczną: Cud nad Wisłą. -Akcja miała na celu propagowanie wśród krakowskiej społeczności aktywnego spędzenia czasu na Wiśle, a także stała sie okazja do pogłębienia wiedzy przyrodniczej, czy tez zwiedzenia lasu łęgowego, będącego ostatnimi czasy obszarem spornym w kwestii zagospodarowania.- mówi Prezes Fundacji Joanna Mieszkowicz.

Uczestnicy akcji mieli możliwość przepłynięcia smoczymi łodziami po Wiśle, oraz nauczenia się pływania kajakiem pod okiem instruktorów. - Podczas rejsu poczułem się jak prawdziwy badacz, m.in. pobieraliśmy wode do badań do probówek z odpowiednich głębokości, mierzyliśmy głębokość rzeki, czy tez liczyliśmy przepływ na Wiśle.- komentuje jeden z uczestników. 

Na lądzie na wszystkich czekały równie ciekawe atrakcje, jak chociażby możliwość zbadania, która z wód nadaje sie do spożycia, porównując wode z czterech źródeł. Bardzo dużym zainteresowaniem okazało się badanie klasy czystości Wisły i wody okolicznego starorzecza na postawie bioindykacji (tzn. organizmów
wskaźnikowych).

Dodatkową atrakcja wydarzenia był spacer po lesie łęgowym oraz wyszukiwanie i fotografowanie roślin i zwierząt związanych z danym ekosystemem.  Dla wielu uczestników byla to pierwsza możliwość zwiedzenia tego cennego przyrodniczo kompleksu.- Nie sądziłam, że w centrum Krakowa można znaleźć jeszcze takie dzikie miejsca.- mówi jedna z leśnych spacerowiczów. 

Spacer jak i pływanie na łodzi i kajakach nie było jedynie wypoczynkiem dla uczestników, bowiem wspólnie zebraliśmy na wodzie i w lesie aż 120 kg śmieci.  

Dzieki wsparciu wolontariuszy Fundacja zorganizowała również warsztaty upcyklingowe, podczas których wraz z uczestnikami został zbudowany kajak z butelek PET. Dużym zainteresowaniem cieszył sie również kącik zielarski, gdzie byla możliwość skosztowania różnych ziół, poznania ich działania na nasz organizm.

- Akcja Cud nad Wislą byla wspaniałą okazja do uświadomienia sobie jak bardzo cennym przyrodniczo i turystycznie jest dolina rzeki Wisły. Mamy nadzieje, że spędzony z nami wspólnie czas stał sie dla wielu inspiracja do zielonych zmian.- wspomina Marek Piątkowski, koordynator akcji.

 

 

cnw

cnw

cnw

cnw

cnw

cnw

cnw

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside