napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Slot Art Festival 2012 - relacja
Utworzono 26.07.2012
W dniach 10-14 lipca Fundacja Aeris Futuro uczestniczyła w XX edycji Slot Art Festival. Było to 5 niezapomnianych dni wypełnionych muzyką, wykładami (m.in. K.Zanussiego, J. Żakowskiego) ciekawymi warsztatami (żonglowania, tworzenia w drewnie, chodzenia na szczudłach, i wiele więcej) i przede wszystkim wspaniałymi ludźmi. Wśród takich sprzyjających okoliczności Fundacja Aeris Futuro jako partner Festiwalu, dokładała wszelkich starań by Slot Art Festival spełniał jak najwięcej zielonych standardów.

Jeszcze w trakcie organizowania 20 edycji Festiwalu, dzięki udanej współpracy z Małgorzatą Jaros, koordynatorką działu Zielony Slot, udało nam się przeforsować kilka eko-sposobów na zazielenienie tego wydarzenia. Jednym z najbardziej owocnych pomysłów okazała się stworzona przez nas mapa carpoolingowa, dzięki której festiwalowicze mogli umawiać się na wspólny wyjazd na Festiwal, unikając w ten sposób tak zwanego "przewożenia powietrza". Fundacja "na własnej skórze" przekonała się, że mapa działa. Sami jadąc do Lubiąża wieźliśmy ze sobą aż trzech carpoolowiczów, którzy odpowiedzieli na nasze ogłoszenie z mapy. Do naszych inicjatyw należała także prowadzona podczas Festiwalu, zbiórka plastikowych nakrętek, które następnie SLOT zobowiązał się przekazać Wrocławskiemu Hospicjum dla Dzieci. Do godnych polecenia wszystkim organizatorom Festiwali w Polsce należała akcja przeprowadzona już po raz drugi na Slocie: " Przyjedź z kubkiem na Slot". Ilość osób, które wzięły sobie do serc tę prośbę, zaskoczyła nas samych. Wystarczył mały wabik w postaci konkursu ( Prześlij swoje zdjęcie z kubkiem- wygraj eko-gadżet), aby podziwiać codzienne pochody Slotowiczów z własnymi kubkami w stronę "porannej kawy". Do ważnych aspektów eko-edukacyjnych należał stworzony wspólnie przez Fundację Aeris Futuro oraz Zielony Slot, "Przewodnik Eko-Slotowicza", zamieszczony na stronie Festiwalu, z którego można było się dowiedzieć jak być/stać się bardziej eko- na Festiwalu. Zielonym światełkiem nadziei na poszerzającą się rolę Zielonego Slotu w organizacji Festiwalu była także obecność (już po raz drugi) wegańskiego cateringu - Najadacze.pl, czy też przedstawicielek firmy Eko-Kobieta (więcej o ich asortymencie znajdziesz tutaj). Mamy nadzieję, że z roku na rok będziemy odnajdywać na Slocie coraz więcej takich zielonych akcentów.

Naszą obecność na Slot Art Festival zapoczątkował wykład prezes Fundacji Joanny Mieszkowicz, skierowany do wszystkich wolontariuszy pracujących przy Slocie, dotyczący sposobów na zazielenienie tego konkretnego Wydarzenia. Przez następne dni prowadziliśmy naszą misję edukacji ekologicznej na stoisku FAF w Korytarzu Inicjatyw Społecznych. Oprócz prezentacji działalności Fundacji, przeprowadzaliśmy quiz - sprawdzający wiedzę z szeroko pojętej tematyki "ochrony środowiska". Przygotowaliśmy także Konkurs: "Zazieleń z nami Slot", w którym zbieraliśmy od Slotowiczów pomysły na bardziej ekologiczną organizację Festiwalu w kolejnych latach. Konkurs ten cieszył się bardzo dużą popularnością. Zebraliśmy olbrzymią ilość eko-wskazówek, które przekażemy organizatorom Slotu. Mamy nadzieję, że część z nich znajdzie swoje urzeczywistnienie już podczas XXI edycji Slot Art Festival. Autorzy najlepszych prac zostali przez nas nagrodzeni eko-gadżetami. Łącznie rozdaliśmy ponad 20 cennych nagród takich jak: kubki termiczne, torby "nerki" wersja z bidonem lub bez, latarki zasilane siłą ludzkich mięśni. Dodatkowo na naszym stoisku w jego tylnej części, przeprowadzaliśmy warsztaty upcyklingowe. Ze starych puszek konserwowych przy pomocy metody decupage tworzyliśmy piękne pojemniki na długopisy, butelka oraz plastikowe łyżeczki posłużyły nam jako materiał do stworzenia klimatycznej lampy, a stare płyty cd znajdowały nowe zastosowanie w postaci podkładek pod filiżanki. Większość osób, biorących udział w naszych warsztatach, była bardzo pozytywnie zaskoczona jak w prosty i efektowny sposób z odpadów można stworzyć użyteczne przedmioty.

W chwilach wolnych od prowadzenia stoiska, tworzyliśmy "FILM" dokumentujący zazielenianie się Slotu. Znalazły się w nim między innymi: sonda z pytaniami do slotowiczów, dotycząca działalności Zielonego Slotu, rozmowy z przedstawicielami Najadaczy.pl oraz firmy Eko- Kobieta, a także wypowiedź Małgorzaty Jaros podsumowująca efekty zazieleniana Festiwalu . Film ten będzie dla nas kolejnym pokojowym orężem w walce o ekologiczną organizację tego przepięknego Festiwalu.

Ostatnią naszą inicjatywą "na miejscu" propagującą Zielony Slot był Konkurs przeprowadzony ze sceny głównej Festiwalu, w którym dwóch laureatów zostało nagrodzonych ufundowanymi przez Fundację ładowarkami solarnymi oraz gromkimi brawami licznej publiczności.

Fundacja Aeris Futuro pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zazielenienia Slotu. Szczególne podziękowania przesyłamy Małgorzacie Jaros, życząc jej jednocześnie coraz większych sukcesów Zielonego Slotu. Mamy nadzieję, że współpracując przy kolejnych edycjach Slot Art Festiwal efekty zazieleniania tego Wydarzenia będą jeszcze bardziej owocne.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia  filmiku dokumentującego działania Fundacji na Slot Art Festival 2012

oraz filmiku prezentującego ekologiczny pomysł na stworzenie termosu przez jednego z uczestników

 

Slot Art. Festival 2012 był jednym z punktów na mapie Festiwalowego Rajdu Fundacji Aeris Futuro zrealizowanego dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside