napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Natura wkroczyła do krakowskich biur [FOTO]:happening
Utworzono 01.10.2013

1 października obchodzony jest ogólnopolski Dzień Ekobiura. Z tej okazji Fundacja Aeris Futuro w krakowskim biurowcu zorganizowała happening „Natura wkracza do biura".

Podczas przerwy na lunch pracownicy mogli poćwiczyć tai chi, naładować telefony bateriami solarnymi, zjeść wegetariański posiłek czy skorzystać z warsztatu naprawy rowerów.

- Chcemy w ten sposób zachęcić pracowników biurowych do spędzenia przerwy w pracy w nieco inny sposób. Poprzez zorganizowane przez nas gry ekologiczne chcemy zachęcić ich do różnego rodzaju praktyk proekologicznych, zarówno w pracy, jak i na co dzień. Chcemy, by ludzie dążyli do tego, by ich życie prywatne i zawodowe było zbalansowane. Stąd na przykład ćwiczenia tai chi, którego celem jest relaks i równowaga - opowiada Joanna Mieszkowicz, prezes Aeris Futuro.

Wrzosy na biurka
Pracowników czekały różne atrakcje. Każdy mógł tego dnia przygotować własnoręcznie doniczkę z wrzosami na biurko, tak by zazielenić przestrzeń wokół siebie. Wegetariański lunch został przygotowany z małopolskich, ekologicznych produktów. Oprócz naprawiania rowerów pracownicy mogli poćwiczyć wraz z instruktorem tai chi.

Podczas happeningu można też było dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z podróżowania do pracy rowerem, czy wspólnie - zgodnie z ideą carpoolingu.

Na happening przybyli pracownicy biurowi. Znaleźli oni czas na to, aby z jednej strony aktywnie spędzić przerwę obiadową, a z drugiej zainteresować się postawami prośrodowiskowymi w pracy. Kontakt z pracodawcami podczas przekazywania informacji o happeningu owocował zwróceniem ich uwagi na ekologiczne inicjatywy, a w przyszłości świadomość problemu może przyczynić się do zmian w organizacji biura.

Krakowskie firmy ekoliderami
Happeningowi towarzyszyło rozstrzygnięcie czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu Ekobiuro. Pierwsze miejsce - wyjazd integracyjny dla całego zespołu - zdobyła firma Sabre Polska. Jury wyróżniło ją między innymi za propagowanie i wspieranie poruszania się pracowników transportem publicznym.
- Raz w miesiącu spośród wrzuconych do dedykowanego koszyka biletów miesięcznych MPK, losowane są dwie osoby, którym firma refunduje wartość wylosowanego biletu na przejazd krakowską komunikacją miejską. - mówi Magdalena Walas z Sabre Polska.

W jednej z kuchni testowo postawiony został specjalny pojemnik, do którego pracownicy wrzucają fusy z automatu do kawy. - Panie sprzątające zbierają je do większego worka, który jest odbierany przez jednego z pracowników, a on wykorzystuje ten odpad do własnego kompostownika. - dodaje Walas.

Drugie miejsce zajęło Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Trzecią nagrodę otrzymała firma Oras Olesno.

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside