napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

INSPIRACJA 5: Budujemy zielone biuro
Utworzono 13.09.2013 Budowa eko-budynku może okazać się intratną inwestycją, jeśli uwzględni się oszczędności na konsumpcji energii w perspektywie 10 lat. Ponadto, nowe ekologiczne budynki najczęściej są dobrze zintegrowane z otoczeniem i starają się pełnić funkcje publiczne. Co ciekawe, często prym w eko-budownictwie wiodą budynki publiczne jak niemiecki Parlament czy zbudowany z aluminiowych puszek budynek sądu w Eugene w stanie Oregon. 

Nie zawsze zielony budynek musi powstawać od podstaw, można wprowadzić termodynamizację aby budynek wymagał mniej konsumpcji energii i zachowywał ciepło. Największy zeroemisyjny budynek świata to kompleks biurowy urządzony w miejscu dawnego sklepu porno w Phoenix w stanie Arizona. Korzystanie z technologii takich jak kominy słoneczne, cieniowanie i maksymalne wykorzystanie światła słonecznego umożliwiło obniżenie zużycia energii do tego stopnia, że może zasilać całe biuro z układu paneli słonecznych o mocy 79 kW.

Barcelona - nowe media lubią być eko
Biurowiec Media-ICT w Barcelonie, zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9, został uhonorowany tytułem najlepszego budynku świata podczas Światowego Festiwalu Architektury. Do jego ekologicznych atutów można zaliczyć dach z ogniwami fotowoltaicznymi generującymi prąd, system nawadniania deszczówką i sensory kontrolujące zużycie energii.

Wyceniany na 28 milionów euro, Media-ICT mieści biura firm z branży informatycznej, a także mediów i sektora audiowizualnego. Trzy najwyższe piętra przekazano uniwersytetowi i centrum e-learningu, a parter zintegrowano z przestrzenią publiczną.

Biurowiec Media-IC zaprojektowano tak, by nie tylko zoptymalizować zużycie energii, ale by budynek sam ją generował. Służą temu dwie elewacje, najbardziej wystawione na promienie słoneczne, które są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi, kontrolującymi temperaturę. Część paneli działa jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła od strony południowo-wschodniej. Natomiast od strony południowo-zachodniej fasada jest pokryta poduszkami wypełnionymi mgłą, które ograniczają nagrzewanie się elewacji aż o 90%. Działa to tak, że poprzez nadmuchiwanie i spuszczanie powietrza powłoka utrzymuje odpowiedni klimat wewnątrz biurowca. Ponadto budynek wyposażono w złożony system kontrolujący temperaturę, wilgotność i ciśnienie, dostosowujący mechanizmy działania budynku do czynników atmosferycznych, w efekcie zmniejszono wykorzystanie energii wewnątrz o 20%. Część dachu zajmują baterie słoneczne, które generują prąd do obsługi całego obiektu, resztę przeznaczono na ogród, który podlewany jest deszczówką z ogromnych, sterowanych komputerowo, cystern.

Austin - ekobudynek w służbie bezdomnym
Budynek Centrum Zasobów dla Bezdomnych (Austin Resource Center for the Homeless), mieszczący się w stolicy stanu Teksas, uzyskał certyfikat zielonego budynku LEED i srebrny medal Amerykańskiej Rady Zielonych Budynków. Mieszczą się tu sale komputerowe, pracownie plastyczne, biura organizacji pracujących z bezdomnymi.

Jako priorytet postawiono wykorzystanie odnawialnych zasobów energii, dzięki czemu budynek zużywa 20% mniej energii. W kranach płynie ciepła woda podgrzewana przez kolektory słoneczne, a do toalet i podlewania kwiatów wykorzystywana jest deszczówka. Budynek jest wyposażony w system zwiększania cienia, tak aby móc ochłodzić go w okresie letnim. Specjalna pokrywa na dachu zarządza ilością przyjmowanego ciepła. Sale są na tyle nasłoneczniane, że w ciągu dnia nie potrzeba sztucznego światła, a gdy niezbędna okazuje się pomoc żarówek, zaczynają działać systemy monitorujące ruch, które przeciwdziałają marnotrawstwu energii. Przy budowie wykorzystano w maksymalnym zakresie materiały z recyklingu, takie jak cement zawierający popiół.

Autor: Piotr Bielski

Znajdź więcej informacji o Ekobiurze... 

 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside