napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

INSPIRACJA 2: Ekologiczne sprzątanie
Utworzono 10.09.2013 Zbliża się Dzień Ekobiura, który przypada 1 października. Być może jest już za mało czasu by przeprowadzić gruntowną analizę wpływu firmy na środowisko i jej społecznej odpowiedzialności, ale można z tej okazji wprowadzić drobne zielone zmiany. Proponujemy, by zająć się tematem, który dotyczy każdego biura, czyli sprzątaniem.

Wprowadzenie zmian w sposobie sprzątania może nam posłużyć za praktyczny symbol woli firmy by dbać o środowisko naturalne. Ekologiczne sprzątanie to przede wszystkim rezygnacja z detergentów lub minimalizowanie ich użycia w utrzymaniu czystości na rzecz specjalistycznych i certyfikowanych produktów: środków biodegradowalnych oraz naturalnych.

Detergenty, choć może czyszczą skutecznie, nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia i środowiska, mogą przenikać przez skórę, wpływają negatywnie na układ nerwowy i powodują alergie. Wybrane składniki detergentów nie ulegają biodegradacji, powodując trwałe, często nieodwracalne i tragiczne w skutkach zmiany w środowisku. Przedostające się do wód ściekowych detergenty powodują wydzielanie substancji trujących (m.in. metanu i siarkowodoru) w wyniku zachodzących procesów beztlenowych i mogą doprowadzić nawet do zniknięcia zbiornika wodnego. Powstająca za sprawą detergentów piana hamuje działanie urządzeń pracujących w oczyszczalniach ścieków. Kolejną słabością detergentów jest ich opakowanie, którego rozkład może trwać latami, a jeśli nie zostaną umyte - zawierają mocno skoncentrowane pozostałości środków chemicznych zanieczyszczających środowisko.

Najtaniej, nieszkodliwe dla środowiska płyny do naczyń czy podłóg, można kupić przez Internet bezpośrednio od firm, które zajmują się produkcją i sprzedażą takich środków. Warto też zaglądać do sklepów z ekologiczną żywnością, mogą się tam znaleźć półki ze środkami do sprzątania. Szczęśliwie można zastąpić też trujące środki naturalnymi substytutami, takimi jak kwasek cytrynowy do kamienia z czajnika czy soda oczyszczona do fug i dywanów. Roztwór z octu wywabia plamy z płytek ceramicznych, nadaje się też do mycia szyb i luster, można go stosować do dezynfekcji. Aby nadać mu przyjemny zapach można dodać kilka kropli olejków eterycznych.
Zamiast detergentów można stosować też zwykłe mydło z rodzaju mydeł popularnych, najczęściej znanych, jako mydło z jeleniem lub wielbłądem z racji wytłaczanych na kostce znaków firmowych. Mydło popularne jest niemal całkowicie czyste ekologiczne, zawiera oleje roślinne oraz potas, jest chyba najtańszym środkiem skutecznie usuwającym brud: rozpuszcza tłuszcz, wybiela zapuszczone fragmenty podłogi. Jego odmiana, zielone mydło, pozwala utrzymać drewniane deski w czystości, a nawet potrafi poradzić sobie z plamami z wina czy rozlanej kawy.

W wypadku, gdy firma zleca sprzątanie zewnętrznej spółce, można stosować strategię „zielonych zamówień" i dać zarobić przedsiębiorstwom społecznym zatrudniającym pracowników wymagających wsparcia: osoby niepełnosprawne lub zagrożone wykluczeniem społecznym (spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne).
Zrównoważony rozwój to też dbałość o spójność społeczną i stwarzanie preferencyjnych warunków dla osób mających mniejsze szanse na znalezienie pracy. Można też wybrać jedną z obecnych na polskim rynku firm zajmujących się ekologicznym sprzątaniem, która zagwarantuje nam wysoką jakość usługi połączoną z dbałością o środowisko i nasze zdrowie.

Autor: Piotr Bielski 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside