napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Happening Ekobiuro 2012 - Natura wkracza do biura!
Utworzono 08.10.2012

Sygnał i marsz… Przerwa lunchowa w stylu ecoactive rozpoczęta. Natura wspina się po ścianie biurowca, odpady trafiają do celu, czyli zamieniają się w surowce wtórne, rower generuje prąd, a Tai Chi relaksuje. 100 osób pod wodzą Fundacji Aeris Futuro wzięło udział w happeningu „Natura wkracza do biura”, który odbył się 5 października 2012 roku w centrum Krakowa przy ul. Lubicz.

100 pracowników biurowców przy ulicy Lubicz w Krakowie zgromadził happening „Natura wkracza do biura”. W pierwszy piątek października br. w czasie przerwy na lunch organizatorzy akcji zaprosili do wzięcia udziału w ekologicznych konkurencjach, które zostały połączone z ćwiczeniami Tai Chi i poczęstunkiem, w wersji eko, bo przygotowanym z naturalnych produktów od rolników z Małopolski.

„W czasie happeningu nie tylko zachęcaliśmy do wzięcia udziału w konkurencjach, ale co najważniejsze wskazywaliśmy i tłumaczyliśmy znaczenie działań proekologicznych w miejscu pracy. Tak więc każda konkurencja miała swój dodatkowy, prośrodowiskowy sens” – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezeska Fundacji Aeris Futuro.

Ekokonkurencje
Od momentu rozpoczęcia happeningu „Natura wkracza do biura” konstruowana była żywa instalacja na ścianie biurowca. Do jej przygotowania wykorzystane zostały recyklingowane puszki po groszku i kukurydzy oraz jesienne kwiaty - wrzosy. Kompozycja ucieleśniała zwrot „natura wkracza do biura”, gdyż niczym bluszcz pięła się po murach budynku i zaglądała do wnętrza. Uczestnicy wytężali wzrok, aby trafić do celu odpadem, czyli zgniecionymi butelkami czy resztkami papieru. Samo działanie nawiązywało do potrzeby segregowania śmieci i recyklingu. Zagadnienie ekotransportu przedstawione zostało na podstawie mapy carpoolingowej. Umożliwia ona planowanie wspólnych podróży osobom wybierającym się w tym samym kierunku. Jednocześnie prezentowany był Kalkulator CO2, który pozwala na wyliczenie emisji dwutlenku węgla, która jest efektem na przykład służbowych wyjazdów, oraz na sprawdzenie ilości drzew, które tę emisję zneutralizują. Mapa i kalkulator podczas happeningu służyły ukazaniu efektywnego, ekonomicznego, a jednocześnie przyjaznego środowisku sposobu planowania podróży. Pracownicy biurowi składali również origami. Do konkurencji były wykorzystywane zadrukowane kartki papieru, przez co organizatorzy zamierzali wskazać na zagadnienie rozważnego drukowania. Uczestnicy happeningu mogli również odbyć przejażdżkę rowerem stacjonarnym, a celem takiej podróży było zapalenie lampki dzięki generatorowi prądu i sile ludzkich mięśni.

W trakcie wydarzenia odbyła się premiera internetowej gry EKOBIURO. Na planszach aplikacji jej maskotka, czyli szczurek Umberto edukuje graczy w zakresie postaw proekologicznych w miejscu pracy. Aplikacja dostępna jest tutaj .
Styl ecoactive przerwy obiadowej podkreślony został przez ćwiczenia Tai Chi. Sama sztuka walki symbolizuje równowagę między ciałem i umysłem. W przypadku pracy mówimy o tzw. work life balanced, czyli zachowaniem równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Efekty akcji
Na happening przybyli pracownicy biurowi. Znaleźli oni czas na to, aby z jednej strony aktywnie spędzić przerwę obiadową, a z drugiej zainteresować się postawami prośrodowiskowymi w pracy. Kontakt z pracodawcami podczas przekazywania informacji o happeningu owocował zwróceniem ich uwagi na ekologiczne inicjatywy. W przyszłości świadomość problemu może przyczynić się do zmian w organizacji biura. Widocznym skutkiem działań są również kolejne zgłoszenia do Konkursu EKOBIURO, którego celem jest promowanie działań proekologicznych w miejscu pracy. Szczegóły konkursu dostępne tutaj .
„Niewątpliwie pozytywna jest powoli następująca zmiana kierunku upowszechniania idei społecznie odpowiedzialnego biznesu – pierwsze tego typu działania były wymuszane przez międzynarodowe korporacje, które wprowadzały w swoich polskich oddziałach standardy takie jak te, które działały w ich macierzystych organizacjach. Stosowanie tej idei zostało więc trochę wymuszone. Obecnie coraz częściej to pracownicy zaczynają zmieniać swoje miejsca pracy – skoro segregują odpady i oszczędzają energię w swoich domach, te same standardy starają się wprowadzić w miejscu pracy” – mówi Marcin Kopeć, Kierownik Zespołu Małopolskiego Obserwatorium Gospodarki.

Partnerzy happeningu:
Centrum Biurowe Lubicz, Żywa Pracownia, Agencja public relations PRIAM, Spółdzielnia
Dofinansowanie:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Zapraszamy do obejrzenia filmików:

* Relacja z happeningu 

 

 * Wypowiedź Eksperta - członka Jury Konkursu Ekobiuro 2012

 

 * Podsumowanie Happeningu przez Joannę Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside