napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Transport

Alternatywa do samochodu

- Zastanów się zanim wsiądziesz do auta, sprawdź czy szybciej, taniej, bezpieczniej i wygodniej nie dojedziesz w dane miejsce bardziej ekologicznym środkiem transportu - tylko 7% ludności posiada samochody i właśnie ta grupa zużywa 40% światowej produkcji benzyny

- Korzystaj z transportu zbiorowego - w mieście często szybciej dojedziesz do celu niż własnym środkiem transportu - tramwaj lub autobus mają często wydzielone pasy ruchu i nie stoją w korkach

- Parkuj i jedź (ang. Park and Ride) - dojedź do przystanku lub dworca, pozostaw tam rower i dalej jedź komunikacją zbiorową

- Jedź rowerem, szczególnie na bliskie odległości - ponad 30% podróży samochodowych w Unii Europejskiej nie przekracza 5 km, a 50% - 5 km. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest właśnie rower, który nie emituje żadnych emisji.

- Ruch to zdrowie! Spacery oraz jazda rowerem zwiększa odporność oraz wydolność fizyczną organizmu. 30 minutowa codzienna jazda na rowerze mogłaby ograniczyć ryzyko chorób serca o połowę. Tego typu aktywność fizyczna wyzwala stymulujące działanie płynów ustrojowych i układu hormonalnego, co wzmaga poczucie siły, sprawności, samozadowolenia.


Jeśli nie możesz zrezygnować z podróży samochodem, to:
- korzystaj z Carpooling - czyli wspólnej jazdy, np. jazda do pracy z kolegami z firmy lub wspólny wyjazd na zakupy do hipermarketu z sąsiadem. Carpooling pozwala zaoszczędzić koszty oraz zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Pomocne linki:
zabieram.pl      wspolnedojazdy.pl       jedzmyrazem.pk.edu.pl

- Parkuj i jedź - dojedź do najbliższego przystanku transportu publicznego, pozostaw samochód na parkingu i udaj się w dalszą podróż komunikacją miejską lub pociągiem. Takie rozwiązanie poprawia dostępność centrów miast i jest elementem wprowadzania polityki zrównoważonego rozwoju.
Ten system z powodzeniem działa w wielu miastach na świecie: Oxfordzie (Anglia), Rotterdamie (Holandia), Bostonie (USA), czy Sztokholmie (Szwecja). W Polsce taki system wprowadza się m.in. w Warszawie m.in. przy stacji metra Wilanów oraz stacjach kolejowych w Pruszkowie, Komorowie.

- zastanów się, jak często potrzebujesz samochodu - może wystarczy umówić się z przyjacielem, bądź sąsiadem i zamiennie użytkować samochód - korzystaj z opcji carsharing. W Polsce nie ma jeszcze rozwiniętego systemu carsharingu, ale w wielu państwach na świecie jest, np. w Wielkiej Brytanii, USA, czy Kanadzie.
Więcej na: www.carsharing.net

- Dobrze planuj trasy - ograniczysz odległości pokonywane samochodem, a tym samym czas podróży oraz ilość zużytego paliwa. Jako pracodawca możesz ułożyć tzw. travel plan, zestaw działań zachęcających pracowników do bardziej ekologicznej formy dojazdu do pracy.

- Przyjazne miejsce pracy: dla rowerzystów - zbuduj szatnię, prysznice, stojaki na rowery; zapewnij autobus dla pracowników; dopłać do biletów komunikacji miejskiej lub zmień formę zatrudnienia niektórych pracowników na telepracę (np. przez internet). Te i więcej pomysłów znajdziesz na:
Department for Transport (United Kingdom)
www.przyjaznyrowerom.pl - postaraj się o certyfikat ‘Przyjazny Rowerom'

- Zneutralizuj nieuniknione emisje z podróży - przekaż dotację na posadzenie drzew w programie CZAS NA LAS! Drzewa absorbują CO2 w czasie fotosyntezy i akumulują go w swojej biomasie. Połączenie emisji z absorpcją jest korzystne dla środowiska naturalnego.
Wejdź na www.aerisfuturo.pl


Odpowiedzialne zakupy
- Paliwo - kupuj w sprawdzonych stacjach paliw - masz pewność dobrej jakości paliw; w pierwszej kolejności wybieraj gaz i biopaliwa. Można je kupić na stacjach „Bliska", należących do PKN Orlen.

- Urządzenia pozwalające na zmniejszenie zużycia paliwa: zaopatrz się w obrotomierz, regulator stałej prędkości, komputer pokładowy, ekonometr i wskaźnik przełączania biegu, ogranicznik prędkości i prędkości obrotowej silnika. Przy ich stosowaniu zużycie paliwa zmniejsza się o średnio 5%.


Nowy samochód
- Wybieraj ekonomiczny - który zużywa mało paliwa, a tym samym emituje mniej zanieczyszczeń

- Wybieraj przyjazny dla środowiska - sprawdź, gdzie jest produkowany - transport pojazdów na duże odległości to dodatkowe emisje; ile emituje CO2 - taka informacja producenta to obecnie wymóg UE, czy elementy nadają się do recyklingu

- Zwróć uwagę, aby wielkość była dostosowana do Twoich potrzeb oraz by miał jak najwyższą efektywność zużycia benzyny. To oszczędność Twoich pieniędzy oraz ograniczenie spalin.


Aby Twój samochód był jak najbardziej EKOnomiczny i EKOlogiczny, to:

- stosuj zasady Ecodriving, czyli ekonomicznej jazdy. Ecodriving to taki sposób używania pojazdu, który jest jak najmniej uciążliwy dla środowiska i dla kieszeni, jak najmniej stresujący dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu, a jednocześnie minimalizuje ryzyko wypadku:

Stan i wyposażenie samochodu
- dbaj o swój samochód. Poprawny stan silnika oraz opon obniża zużycie paliwa od 5 do 15%.
- wyreguluj i serwisuj regularnie silnik. Dobrze wyregulowany silnik może obniżyć zużycie paliwa o 4%
- stosuj olej zalecany przez producenta Twojego samochodu. Przestrzeganie tego zalecenia zmniejszy zużycie paliwa o 1 do 2%, co przekłada się na zredukowanie emisji spalin
- pamiętaj o prawidłowym ciśnieniu opon. Prawidłowe ciśnienie to przede wszystkim bezpieczna jazda i mniejsze zużycie opony. Mniejsze ciśnienie od zalecanego to strata nawet do 4% paliwa i jednoznacznie większa emisja spalin
- ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z klimatyzacji - korzystając z klimatyzacji zużywasz dodatkowo 1 litr paliwa na godzinę podróży. Sprawdź, czy nie wystarczy skorzystać ze zwykłych nawiewów.


Płynna i oszczędna jazda
- prowadź samochód z równomierną prędkością. Agresywna jazda, a więc gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, może podnieść zużycie benzyny, czyli Twoje koszty, aż o 33 % na autostradzie i do 5 % w mieście. W utrzymaniu równomiernej prędkości może pomóc regulator stałej prędkości (ang. cruise control)
- Hamuj silnikiem*, zwalniając pedał gazu i pozostawiając samochód na biegu. Pozwala to na znaczną redukcję spalania paliwa. (*Nie obejmuje to samochodów z gaźnikiem.)
- Zbliżając się do zakrętu, zmniejsz prędkość, ale bez włączania niższego biegu. Dobra obserwacja drogi pozwala czasem na wejście w zakręt z odpowiednią prędkością bez używania hamulców.
- W miarę możliwości zmieniaj biegi na wyższe. Dla samochodów benzynowych lub na gaz optymalne przełączanie biegów na wyższe powinno odbyć się na poziomie maksymalnie 2500 obr./min natomiast dla samochodów z silnikami diesel zaleca się przełączanie biegów na poziomie maksymalnie 2000 obr./min. Skutkuje to w mniejszym spalaniu benzyny.
- Włączanie wyższych biegów przy niskich obrotach silnika pozwala na zaoszczędzenie paliwa, bo jego spalanie jest w nowoczesnych silnikach zależy nie tylko od prędkości, ale też m.in. od poziomu obrotów.
- Warto zwolnić! W czasie podróży po autostradzie (powyżej 90 km/h) przyspieszenie o 8 km/h powoduje obniżenie wydajności paliwa o 6%.
- Jadąc pod górę, jedź na jak najwyższym biegu, z niemal całkowicie wciśniętym pedałem gazu. Taka jazda powoduje obniżenie obrotów, jednak samochody są w stanie jeździć równomiernie przy poziomie obrotów nawet 1000 obr./min.

Postój
* w czasie postoju wyłącz silnik - po 10 sekundach postoju Twoje auto wytwarza więcej spalin niż przy ponownym włączeniu silnika
* nie wciskaj pedału gazu przy uruchamianiu silnika, jeśli twój samochód został wyprodukowany po 1990 roku - elektroniczny układ sterujący kontroluje włączanie silnika i ilość wtryskiwanego paliwa, a wciskanie pedału gazu zakłóca jego działanie. Starsze samochody mogą wymagać takiego działania.


Ciężar
* nie obciążaj niepotrzebnie samochodu. Zapakowanie dodatkowych 45 kg do samochodu obniża wydajność benzyny o 2%. W pierwszej kolejności umieść raczej wewnątrz samochodu, niż na dachu lub w bagażniku, aby zminimalizować opór powietrza - bagażnik na dachu zwiększa opór powietrza, co przy 120km/h może spowodować 20% wzrost zużycia paliwa
* zdejmij relingi dachowe, jeśli w danym czasie ich nie potrzebujesz. Relingi dachowe obniżają sprawność aerodynamiczną pojazdu i wytwarzają niepotrzebny ciąg, który powoduje wzrost zużycia paliw o ponad 5%

Pamiętaj, iż już niewielkie zmiany w czynnościach życia codziennego mogą znacznie przyczynić się do obniżenia Twojego wpływu na stan środowiska naturalnego oraz zdrowia. Jako iż emisji pochodzących z transportu nie da się uniknąć, można ja neutralizować np. poprzez sadzenie drzew i ograniczać przez większe wykorzystanie roweru.


Samolot
- Unikaj korzystania z transportu lotniczego, który przyczynia się do 3,5% wszystkich emisji.
Emisje CO2 z lotnictwa są ponad dwukrotnie bardziej szkodliwe niż ta sama ilość spalin przy ziemi: w czasie lotu wytwarzane są chmury, które zatrzymują energię cieplną w atmosferze, a więc potęgują efekt cieplarniany.
Jeden przelot w miejsce odległe o 5 000 km to emisja ponad 1 tony CO2.
- Zorganizuj telekonferencję zamiast spotkania
- Wybieraj linie lotnicze, oferujące neutralizację wyemitowanego dwutlenku węgla w ramach offsetu, np. British Airways.
- Spalanie paliwa przez samoloty zależy od wielu czynników, m.in. od ilości pasażerów, prędkości lotu i prędkości wiatru, ale jest kilka modeli samolotów, które wyróżniają się ze względu na małe spalanie, są to: Airbus A319, Boeing 787 Dreamliner, Bombardier CSeries. Gdy masz wybór, wybierz przelot tymi samolotami.
- Wybieraj linie lotnicze, przedkładające starania o redukcję zanieczyszczeń przez swoje samoloty. Poniższe linie w ostatnich latach zmniejszyły zużycie paliwa w samolotach: Continental Airlines, EasyJet, Lufthansa, Virgin Atlantic. Ta ostatnia jako pierwsza zorganizowała przelot samolotu na biopaliwa. Inne linie prowadzące badania nad biopaliwami w samolotach to: Air New Zealand, Japan Airlines (JAL), JetBlue, Lufthansa. Ponadto, linia SAS jako pierwsza wprowadziła komputerowe sterowanie lądowaniem, które umożliwia oszczędzenie na paliwie oraz redukcję emisji hałasu w trakcie tego manewru.

źródło:
dr inż. Tadeusz Kopta - "Ograniczenie ruchu samochodowego wyzwaniem współczesności", materiały z konferencji „Transport a środowisko", Kraków, wrzesień 2006
www.ecodrive.org
Lech Baczyński "Tania jazda samochodem", wyd. Złote myśli - www.zlotemysli.pl
www.seatguru.com

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside