napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Oświetlenie i ogrzewanie pomieszczeń
Oświetlenie

- Korzystaj jak najwięcej z naturalnego oświetlenia, nie zasłaniaj okien, jeśli nie jest to konieczne.

- Wyłączaj światło, gdy ostatni opuszczasz pomieszczenie lub gdy nie są potrzebne.

- Używaj oświetlenia zgodnego z wykonywaną pracą, np. w czasie pracy za biurkiem wystarczy zapalona mała lampka, niepotrzebne jest zapalone główne światło.

- Zainstaluj energooszczędne żarówki. Świetlówka energooszczędna 30% do 40% energii przetwarza na światło, natomiast zwykła żarówka to tylko od 5% do 10% energii.

- Zapewnij regularne czyszczenie oświetlenia - czyste oświetlenie emituje ok. 50% mniej światła kiedy jest brudne, a zużywa tyle samo prądu.


Klimatyzacja i ogrzewanie

- Ubieraj się odpowiednio do pory roku i temperatury na zewnątrz ograniczając tym samym konieczność używania urządzeń zmiany temperatury.

- Nie otwieraj okien ani drzwi bez potrzeby.

- Nie zastawiaj grzejników meblami i nie zasłaniaj ich zasłonami z grubego materiału

- Zainstaluj w kaloryferach termostaty i przykręć je, szczególnie na noc. Zmiana temperatury o 1ºC równa się zmniejszeniu energii na ogrzewanie o 10%

- Podczas nieobecności w budynku przez cały dzień nigdy nie należy całkowicie wyłączać ogrzewania. Stała średnia temperatura daje większą oszczędność niż ogrzewanie i chłodzenie na zmianę. W przypadku dłuższej nieobecności wystarczy, jeśli ustawimy temperaturę na ok. 13-15ºC.

- Zrezygnuj lub ogranicz klimatyzację - optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20-24 st. C. Klimatyzacja wysusza powietrze. Po 8 godzinach pracy nasza skóra błyskawicznie traci wodę, jest wysuszona i ściągnięta. Na twarzy mogą się pojawić czerwone plamy, wypryski, ropne krostki.
Więcej: www.zdrowebiuro.pl

- Korzystając z klimatyzacji pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtrów - filtry usuwają z powietrza zanieczyszczenia i zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia, które sprzyjających warunkach mogą się rozwijać. Może to spowodować dyskomfort czy nawet podrażnienie górnych dróg oddechowych.
Nie czyszczona klimatyzacja będzie zużywała więcej energii.
Źródło: www.muratordom.pl

- Wybór urządzeń powinien być przemyślany.
Ważna jest powierzchnia pomieszczenia, ekspozycja na światło słoneczne, ilość oraz kierunek okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektrotechniczne. Warto skorzystać z rady fachowca. Bardzo ważny jest również profesjonalny sposób montażu urządzeń.

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside