napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Projektowanie wnętrz a zrównoważony rozwój
Utworzono 14.11.2013

Coraz częściej docierają do nas informacje wykazujące na rosnące znaczenie zagadnień zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu. Eksperci motoryzacyjni prześcigają się w dyskusjach nad zaletami i wadami samochodów hybrydowych i elektrycznych. Ikony świata mody entuzjastycznie promują tkaniny produkowane z ekologicznych surowców. Na półki marketów spożywczych trafiają wyroby oznaczone certyfikatami potwierdzającymi ich bio, organiczne lub fair trade'owe pochodzenie.

Jednak najszerszą przestrzeń do wprowadzania różnorodnych działań redukujących szkodliwe oddziałanie na środowisko a jednocześnie korzystnie odbijających się na jakości życia oraz stanie naszego portfela stwarza bezsprzecznie kreowanie wnętrz.

Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że zdecydowaną większość życia spędzamy w przeróżnych wnętrzach. Dom, biuro, hotel, galeria handlowa, muzeum to miejsca, w których pracujemy, odpoczywam, spędzamy czas. Jako istoty stałocieplne potrzebujemy odpowiedniej temperatury. Rozwój ewolucyjny upośledził większość naszych zmysłów, dlatego tak niezbędnym staje się odpowiednie oświetlenie, nagłośnienie a nawet stymulacja zapachowa. Z kolei aspekty kulturowo-społeczne powodują, że dla realizacji potrzeb fizjologicznych potrzebujemy specjalnych pomieszczeń spełniających wysublimowane wymogi sanitarne. Każde z powyższych działań wymaga zaangażowania energii, wody oraz szerokiej gamy surowców naturalnych. Dlatego też, tworzenia przestrzeni ludzkiej egzystencji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju nie można traktować jako modę, trend czy też fanaberię cele brytów, ale jako wyraz społecznej odpowiedzialności każdego z nas.

Nie możemy zapominać również o tym, że zrównoważone budownictwo to branża cechująca się niesamowitą dynamiką rozwoju. Wzrost ten najlepiej ukazują dane publikowane przez Amerykański Departament Energii. W 2005 roku rynek zrównoważonego budownictwa w USA wyceniany był na 3 mld USD, pięć lat później osiągnął 50 mld USD a już w 2015 roku przekroczy 140 mld USD. Ponadto szacuje się trzykrotny wzrost zatrudnienia w tej branży. Biorąc pod uwagę globalny wymiar gospodarki oraz priorytety Unii Europejskiej możemy z dużą dozą pewności przypuszczać, że podobny wzrostu zaobserwujemy już niedługo w Polsce.

Klucz do właściwego zrozumienia specyfiki zrównoważonego projektowania tkwi w  zrozumieniu interakcji trzech fundamentalnych kryteriów określanych jako 3E*.

Pierwsze E - ekologia/środowisko, obejmuje trzy podstawowe założenia ekologicznego zrównoważenia:

  • perspektywa krótkookresowa kontra długookresowa,
  • fragmentaryczne kontra systematyczne zrozumienie nieodzowności istnienia ekosystemu dla utrzymania zdolności życiowych ludzkości,
  • koncepcja limitów ludzkiego oddziaływania na ekosystemy (zrozumienie faktu ograniczonych możliwości tolerowania działań człowieka przez ekosystem).

Drugie E - zrównoważenie ekonomiczne, wynika z tradycyjnego podejścia ekologicznego  uznającego rolę zapewnienia bezpiecznego, długookresowego zatrudnienia, które nie naraża na niebezpieczeństwo utrzymania stabilności ekosystemów.

Trzecie E - sprawiedliwość/równości,  wprowadza dodatkową zmienną do interakcji pomiędzy rozwojem gospodarczym i ekologią. Tworzenie wspólnoty, które stanowi w tym przypadku sedno problemu wskazuje na wagę współpracy z najbliższym otoczeniem.

Inaczej ujmując problem można stwierdzić, że zrównoważone projektowanie wprowadza do szerokiej gamy punktów odniesienia jeden dodatkowy wielowymiarowy aspekt, którym jest współzależność rozpatrywana zarówno w relacji pomiędzy poszczególnymi ludźmi, społecznościami, narodami jak i na linii ludzkość - ekosystemy. Dbając o zaspokojenie potrzeb naszych klientów musimy być świadomi tego, że w dalszej perspektywie minimalizowanie roli uwarunkowań społecznych i środowiskowych na rzecz estetyki czy też funkcjonalności wpłynie na dobrostan nie tylko naszych klientów ale również nas samych. Oczywiście powyższe sformułowania mogą być traktowane jako górnolotne i oderwane od realiów codzienności. Dopiero, gdy przyjrzymy się danym statystycznym widzimy, że stosowanie podejścia zrównoważonego to nie fanaberia, a bezsprzeczny obowiązek.

W Stanach Zjednoczonych branża budowlana pochłania 65% wytworzonej energii elektrycznej, jest odpowiedzialna za 30% emisji gazów cieplarnianych i zużycie 12% wody pitnej, a ponadto generuje rocznie blisko 140 milinów ton odpadów.  W skali globalnej budownictwo zużywa 40% surowców naturalnych. Dodatkowo podejście zrównoważone to nie tylko kwestie ekologiczne. Przyglądając się tym liczbom możemy dostrzec jak olbrzymie efekty może przynieść stosowanie alternatywnych rozwiązań. Zalety opisywanych w niniejszym opracowaniu rozwiązań dalece wykraczają poza obszar oddziaływania środowiskowego. Dzięki zastosowaniu podejścia zrównoważonego jesteśmy w stanie uzyskać efekty ekonomiczne oraz wpłynąć na poprawę stanu zdrowia, a tym samym jakość życia użytkowników tworzonych przez nas wnętrz.

* 3E z ang. ecology/environment - ekologia/środowisko, economy/employment - ekonomia/zatrudnienie, equity/equality - sprawiedliwość/równości.

Autorzy:

Agata Krzywka - designerka, projektantka wnętrz, producentka telewizyjna. Specjalizuje się w kreowaniu przestrzeni prywatnych i komercyjnych, które spełniając wysublimowane oczekiwania klientów, nie wywierają negatywnego oddziaływania środowiskowego. Angażuje się w propagowanie idei zrównoważonego projektowania. Była pomysłodawcą i producentem kilku innowacyjnych projektów telewizyjnych, w tym „Alternatywy4u" oraz „Uwaga Równowaga", emitowanych na antenie TVP oraz Domo+. W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt realizacji wnętrzarskich. Jej pasją jest również tworzenie autorskich mebli, dywanów oraz innych elementów wystroju wnętrz.

Robert Karaszewski - profesor nauk ekonomicznych, dyrektor Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związany jest również z Uniwersytetem Technologiczno - Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Dominican University w Chicago. Autor ponad 130 publikacji naukowych wydawanych między innymi w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Czechach, Łotwie, Malezji, Chinach, Hongkongu i Nepalu. Zaangażowany w propagowanie założeń zrównoważonego rozwoju oraz idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Zapalony podróżnik i miłośnik toruńskich win.

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside