napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Wyniki konkursu Ekobiuro 2013
Utworzono 02.10.2013

Mamy przyjemność ogłosić wyniki konkursu Ekobiuro 2013. W tym roku odbyła się już 4. edycja, która była skierowana do pracowników firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych stosujących proekologiczne działania w swoim miejscu pracy.   

- Zespoły reprezentowały różne sektory. Ich działania miały formę zarówno jednodniowych akcji, jak i długofalowych działań oraz były skierowane nie tylko do pracowników, ale także do społeczności lokalnej. - mówi Michał Stalmach, korodynator konkursu Ekobiuro.

Jury obradowało w składzie:

 • Katarzyna Gembalik-Kinas - dziennikarka magazynu BRIEF
 • Marta Krawcewicz - ekspert Forum Odpowiedzialnego Biznesu
 • Joanna Kulczycka - główny specjalista Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
 • Joanna Mieszkowicz - Prezes Fundacji Aeris Futuro
 • Katarzyna Pelc - dziennikarka Radia Kraków
 • Alicja Wołukanis - główna specjalistka Ministerstwa Gospodarki

Relacje konkursowe były oceniane wg. następujących kryteriów: efekt ekologiczny, efekt społeczny (edukacja i aktywizacja pracowników), zaangażowanie dużej ilości uczestników, różnorodność podjętych działań, innowacyjność podjętych działań, dłuższy czas trwania podjętych działań i trwały efekt podjętych działań.

Wygrani:

Nagrodę główną, czyli wyjazd integracyjny, otrzymuje zespół konkursowy firmy Sabre Polska sp. z o.o. Działania podejmowane przez pracowników były bardzo różnorodne. W szczególności na wyróżnienie zasługuje:

 • zachęcanie pracowników do korzystania z komunikacji publicznej przez comiesięczne losowanie 2 biletów miesięcznych i refundowanie ich
 • zachęcanie do korzystania z rowerów i carpoolingu
 • zbieranie fusów z kawy na kompost
 • ograniczanie zużycia surowców i energii.

Drugie miejsce zajęło Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.  Starostwo zostało wyróżnione m.in. za:

 • współtworzenie „Raportu oceny śladu węglowego powiatu starogardzkiego"
 • zorganizowanie Debaty Klimatycznej
 • edukację ekologiczną poprzez wiele konkursów ekologicznych z ekologicznymi nagrodami

Trzecie miejsce zajęła firma Oras Olesno sp. z o.o.

Głównym działaniem proekologicznym  przeprowadzonym przez zespół konkursowy było  przedstawienie licznych  konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzonych i regularnie przeprowadzanych w firmie. Samo podsumowanie miało formę wystawy w lokalnym Oleskim Muzeum Regionalnym w Oleśnie.  Była ona prezentowana społeczności lokalnej oraz gościom muzeum do dnia 14 lipca br. Wystawę odwiedziło 760 osób, w tym aktualni i byli pracownicy firmy z rodzinami oraz grupy dzieci z oleskich szkół i przedszkoli. Towarzyszyła jej edukacja ekologiczna oraz prezentacja firmy i profilu jej produkcji.

Regularnym działaniem jest ciągłe podnoszenie świadomości ekologicznej pracowników poprzez artykuły w kwartalniku zakładowym, newslettery środowiskowe, plakatowe akcje ekologiczne, dbałość o segregację odpadów oraz comiesięczne  przeprowadzanie monitoringu stopnia segregowanych odpadów komunalnych w celu przedstawiania pracownikom efektów ich świadomej segregacji odpadów komunalnych.

Wkróce zmieścimy artykuły  o poszczególnych akcjach zgłoszonych do konkursu. 

Wszystkim zespołom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu działania ekologiczne i zrównoważony rozwój będą na wyskomi miejscu w Państwa miejscach pracy. Życzymy powodzenia i dalszych ekologicznych pomysłów!

W konkursie wzięli udział m.in. :

Agencja Teja Tur (Sopot), Bank BPH (Gdańsk - 3 drużyny), Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA (Warszawa),  Fundacja SYNAPSIS (Warszawa), ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., INTERNATIONAL PAPER (Kraków), LexisNexis Polska (Warszawa), PHU OPTIMA Paweł Wyszyński (Kleosin), UBS Service Centre (Poland - Zabierzów), Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Katedra Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej, Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży (Kraków). 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside