napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
INSPIRACJA 4: Pszczelarze z Manhattanu
Utworzono 12.09.2013

Firma Durst Organization, która posiada 51-piętrowy budynek biurowy na rogu ulic 42 i 6 Manhattanu zorganizowała zielony dach i ustawiła ule pszczele. Jest to element zielonej strategii firmy, która do upraw na dachu wykorzystuje kompost z odpadów ze stołówki i wprowadziła lobby z warzywami w środku budynku.

Moda na ule na dachach rozwinęła się do tego stopnia, że swoje pszczoły mają prominentne budynki takie jak hotel Waldorf-Astoria czy Whitney Museum of Art.

Nie wszystkie firmy chwalą się swoimi ulami, szczególnie, że za rządów burmistrza Giulaniego pszczelarstwo zostało zakazane na terenie Nowego Jorku i dopiero w 2010 roku stało się na powrót legalne.

Warto wspomnieć, że ze względu na syndrom zaniku kolonii pszczół, wiązany ze stosowaniem pestycydów w rolnictwie i uprawami GMO, w ostatnich latach zmarło 50% amerykańskich pszczół, a firmy czasem importują bardziej odporne rasy pszczół rosyjskich i europejskich. Wprowadzane przez firmy pszczoły pomagają w zapylaniu i utrzymaniu roślinności na obszarze 2 tysięcy m2 od uli.

Wbrew pozorom, pszczelarstwo w USA nie jest drogie, za 125 dolarów można kupić pokaźną populację pszczół i do tego dość łatwo jest dbać o nie. Pszczelarze po prostu zdejmują górną pokrywę i wyciągają ramę, używają też maszyny wirującej, która jak sprzęt do kręcenia waty cukrowej, zbiera miód nie uszkadzając wosku, tak by można było wykorzystać ponownie ramkę.

Ponadto, ule pszczele zostały postawione na zielonym dachu budynku rady miasta Minneapolis oraz wielu amerykańskich budynkach publicznych i siedzibach prywatnych firm. W Londynie liczba miejskich uli eksplodowała w ostatnich latach, pojawiły się wręcz obawy, że miasto ma niewystarczające zasoby przyjaznych dla pszczół roślin aby wykarmić rosnące populacje. W Australii, jedynym kraju, którego nie dotknął syndrom zaniku kolonii pszczelich, prowadzone są kampanie powrotu pszczół do miast. W Melbourne już w tej chwili „biurowe" pszczoły produkują co roku 350 litrów miodu, który trafia do lokalnych restauracji. Na dachu 14-piętrowego hotelu Fairmont Royal York w centrum Toronto również zamontowano ule, z których pracownicy pozyskują własnego zdrowy miód dla klientów.

Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważną rolę w zapylaniu 67% upraw rolnych i ogrodniczych. Głównym powodem sukcesu miejskich pszczół jest różnorodność flory w mieście w porównaniu do tego, co spotyka się obecnie w dużej części amerykańskich czy zachodnioeuropejskich wsi, gdzie monokulturowe uprawy dominującą całą okolicę. Gdy dominujący w wiejskim krajobrazie rzepak przekwita, brakuje nektaru dla lokalnych pszczół. W Paryżu, po analizie miodu stwierdzono, że zawierała ona ponad 250 pyłków, podczas gdy na wsi może zawierać 15 lub 20 różnych pyłków.

Pszczelarstwo może być ciekawym, wspólnym działaniem dla pracowników, okazją do kontaktu z żywymi procesami przyrodniczymi, przerwą w rutynie coraz bardziej wirtualnej pracy przed komputerem. Dodatkowo radość spożywania własnego miodu może dawać poczucie sprawstwa, konkretnych efektów własnej pracy, jednocześnie ograniczając ilość kilometrów, jakie przebywa miód zanim trafi na nasz talerz.

Moda na pszczoły w biurowcach nie dotarła jeszcze do Polski i w wypadku niektórych miast pasjonaci tej idei musieliby najpierw powalczyć o zmianę prawa. Polskie prawo pozostawia kwestię pozwolenia na hodowlę pszczół lokalnym samorządom i tak przykładowo w Krakowie zakaz dotyczy centrum, podczas gdy w pozostałych można stawiać ule. Niektóre miasta nie mają rozporządzeń w tej kwestii co oznacza, że droga do takich działań jest wolna...

Autor: Piotr Bielski 

Przeczytaj więcej o Ekobiurze... 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside