napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Fundacyjne koszulki
Utworzono 24.05.2013

Mamy już nowe koszulki, które spełniają Zielony Standard.

Fundacja Aeris Futuro realizując standard Zielonych Wydarzeń zwraca szczególną uwagę na użyte materiały i proces wytwarzania, dlatego przygotowaliśmy koszulki przyjazne środowisku - Earth Positive.


Materiały z których zrobione są koszulki wyprodukowane zostały wyłącznie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł ekologicznej energii wiatru i słońca. Każdy etap produkcji był wykonywany z myślą o środowisku i właśnie dzięki temu, podczas procesu produkcji, emisja CO2 została zredukowana o 90% w stosunku do tradycyjnych metod.
Przy realizacji koszulek wykorzystywana jest bawełna organiczna z tzw. rolnictwa o "niewielkiej ingerencji", gdzie nie znajdują zastosowania maszyny i chemiczne środki takie jak trujące pestycydy czy defolianty. Tu bawełna organiczna jest sadzona i zbierana ręcznie bez mechanizacji, a cały proces jest objęty szczególnym nadzorem. Istotne jest także miejsce gdzie hodowana jest bawełna. Bawełna hodowana jest w Indiach w regionie, gdzie występują deszcze monsunowe, dzięki temu wodę niezbędną do procesu produkcji w 95% otrzymuje się właśnie z tych deszczy. A woda w standardowym procesie produkcji leje się strumieniami, potrzeba bowiem 20.000 litrów wody, aby wyprodukować 1 kg bawełny, z którego później można uszyć zaledwie jeden T-shirt i jedną parę jeansów. Proces czyszczenia ścieków z barwnikami także jest procesem ekologicznym, odbywa się w kontrolowanym zamkniętym obiegu oczyszczania systemu, który korzysta z łączenia stawów, filtracji piaskiem i odwróconą osmozę do konwertowania ścieków do czystej wody.

Koszulki spełniają wymogi standardu Oeko-Tex 100 Standard, klasa I. Od 1992 roku Oeko-Tex Standard 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.


Nadruk na koszulach jest także nadrukiem przyjaznym środowisku. Wykonywany on jest metodą wywabową Eco-Discharge, która polega na odbarwieniu dzianiny do pożądanego koloru przy użyciu farby wodnej i ekologicznego pigmentu. Używane do tego środki nie zawierają decroliny ani innych substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich, PCV, APEO i ftalanów, dzięki temu jest to metoda w pełni ekologiczna.

 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside