napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Wywiad z Joanną Mieszkowicz: Razem wyznaczamy nowe trendy
Utworzono 06.05.2013

"Chodzi o budowanie już teraz świata w jakim byśmy chcieli żyć, czyli szukanie innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirowanie ludzi do działań." - wywiad z prezeską Fundacji Aeris Futuro.

Zielonewydarzenia.pl: Jaki jest najważniejszy cel łączący wszystkie działania Fundacji?
Joanna Mieszkowicz: Mottem Fundacji jest "stwórzmy klimat dla przyszłości". Chodzi o budowanie już teraz świata w jakim byśmy chcieli żyć, czyli szukanie innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirowanie ludzi do działań. Tworzenie klimatu dla nas to działanie na różnych polach, od sadzenia drzew w ramach offsetowania emisji CO2, po organizowanie firmowych wydarzeń w zielonym standardzie, wprowadzanie proekologicznych rozwiązań w biurze czy znalezienie rozwiązań dla zasypujących nasz kraj gór odpadów.

Zielonewydarzenia.pl: Co motywuje Cię do zajęcia się tak „brudnym" tematem jak odpady?
Joanna Mieszkowicz: Porusza mnie, ile produkujemy śmieci, jak spacerując spotykam je nad rzeką czy w lesie. Będę wkrótce matką i bardzo obchodzi mnie, jaki świat i jakie problemy zostawimy w przyszłości pokoleniu mojego syna. Odpady są brudne, ale jeszcze brudniejsze są sumienia, które unikają tego tematu.

Zielonewydarzenia.pl: Czy sama lubisz coś składać, robić coś twórczego z odpadami?
Joanna Mieszkowicz: Którejś zimy poruszył mnie widok choinek na śmietniku. Chcemy sadzić drzewa, a masowo wyrzucamy je przed świętami Trudno - uznałam - zostały ścięte, ale nie wszystko stracone, poszukajmy dla nich nowego zastosowania. Stąd wymyśliliśmy projekt Podaruj Choince Drugie Życie, w ramach którego zebrane choinki zostały rozdrobnione i posłużyły jako materiał do obsypywania nowych drzewek. W zamian za zebrane poświąteczne choinki otrzymaliśmy sadzonki, które zostały posadzone na terenie Krakowa. Zrobiłam sobie doniczki z puszek po groszku i fasoli. Sprawia mi radość, gdy mogę połączyć troskę o środowisko z twórczym działaniem. Pomyślałam, że skoro całkiem łatwo jest znaleźć zastosowanie dla zużytych choinek czy puszek, to na pewno poradzimy sobie z tematem elektroodpadów znajdując dla nich twórcze zastosowania. Co wiele kreatywnych głów to nie jedna, więc ogłosiliśmy konkurs ART. TECH DESIGN.

Zielonewydarzenia.pl: Co robisz by produkować jak najmniej śmieci lub dbać o ich odpowiednią utylizację?
Joanna Mieszkowicz: Zwracam uwagę na to co kupuję i czy na pewno tego potrzebuję, czy opakowanie jest duże, czy efektywnie wykorzystuje przestrzeń, czy można je zużyć ponownie, z czego jest wykonane. Następnie zanim sięgnę po portfel, sprawdzam, czy jest przewidziany recykling produktu lub opakowania. Z milionów takich małych decyzji dziennie robi się wielka, wspólna sprawa.

Zielonewydarzenia.pl: Jakbyś osobiście zachęciła ludzi do udziału w konkursie ART. TECH DESIGN?
Joanna Mieszkowicz: Konkurs daje możliwość podzielenia się autorskimi pomysłami na radzenie sobie z odpadami w sposób kreatywny i jednocześnie użytkowy. Możecie poczuć, że nie jesteście odizolowanymi oszołomami, którzy przejmują się "śmieciami", lecz razem tworzymy społeczność ludzi, którzy wyznaczają nowe trendy w sztuce i stylu życia. Udział w naszym konkursie, którym interesują się zarówno artyści, przemysłowcy i profesjonaliści zrównoważonego rozwoju - co dobrze pokazuje skład konkursowego jury - może pomóc w komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań lub otworzyć drzwi do dalszej twórczej kariery, również do galerii sztuki. Oczywiście poza indywidualnymi zyskami, mamy wspólny cel, jakim jest zmiana postaw ludzi w sposobie konsumpcji i myśleniu o zakupach oraz odpadach.
Rozmawiał: Piotr Bielski

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside