napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
45 tysięcy hektarów polskich lasów zdewastowanych - co dalej?
Utworzono 18.08.2017

5 zabitych osób, 50 rannych, wiele zniszczonych domów oraz 45 tysięcy hektarów zdewastowanych drzew - to bilans gwałtownych burz i nawałnic, jakie przeszły przez Polskę. „Takiej katastrofy w lasach nie mieliśmy od 90 lat" - powiedział generalny dyrektor lasów państwowych - Konrad Tomaszewski.

Rzeczywiście ogrom zniszczeń jest ogromy. Co to jednak dla nas oznacza? Czy obecna sytuacja jest szansą na zmianę sposobu działania?

Komunikat Fundacji Aeris Futuro 

Wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich składamy wyrazy najgłębszego współczucia. Przygotowujemy też konkretny plan pomocy, o czym poinformujemy w osobnym komunikacie.

Gwałtowne burze, miejscowe trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, jednak skala zniszczeń lasów nigdy dotychczas nie była tak duża. Wyraźnie obserwujemy zmianę klimatu w Polsce, do której powinniśmy się przygotowywać. Według opinii wielu naukowców takie gwałtowne zmiany pogody będą się nasilać w najbliższych latach.

Lasy to nasze wspólne dobro, drzewa pozwalają nam utrzymywać równowagę w środowisku, absorbują dwutlenek węgla z naszej planety, dbają o właściwy poziom wód, są naturalnym środowiskiem dla wielu stworzeń. Po prostu zapewniają nam równowagę.

Katastrofa polskich lasów sprzed kilku dni we wszystkich budzi wiele refleksji. Naszym zdaniem to dla nas wielka szansa na to, aby poważnie zastanowić się nad sposobami odnowy polskich lasów.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że polskie lasy nie są przygotowane na coraz to bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. W polskich lasach rosną głównie sosny, a brakuje w nich innych gatunków drzew - na przykład brzoza, bardzo dobrze znoszącej piaszczyste gleby i odpornej na silne wiatry. W lasach nie ma też wystarczającej niższej roślinności, która stanowi naturalne zabezpieczenie lasu przed gwałtownymi nawałnicami.

Postanowiliśmy w związku z tym wystąpić z inicjatywą debaty w gronie specjalistów, aby porozmawiać i ustalić, jakie mogą być najlepsze rozwiązania dla naszych lasów, aby pomóc im nie tylko chronić siebie, ale też tworzyć przyjazny klimat dla przyszłości. O terminie spotkania poinformujemy wkrótce.

 

Zespół Fundacji 

dołączone pliki

komunikat_w_związku_ze_zniszczeniami_lasów.pdf
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside