napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Debata: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu
Utworzono 15.02.2017

9 lutego w Warszawie odbyła się debata poświęcona problemowi smogu. O to, jak się go pozbyć zostali zapytani wiceprezydent Warszawy, reprezentantka inicjatywy obywatelskiej Warszawski Alarm Smogowy, Joanna Mieszkowicz- prezeska Fundacji Aeris Futuro, a także eksperci ze Szwecji i Niemiec. Organizatorami debaty byli Instytut Spraw Publicznych, Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ambasada Szwecji.

Smog nie pojawił się w miastach wczoraj, choć to właśnie w tym sezonie grzewczym jest o nim wyjątkowo głośno. Warto przyjrzeć się doświadczeniom Niemiec i Szwecji, w których działania antysmogowe podejmowane są od dziesięcioleci. Podczas debaty Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie "Jak przewietrzyć miasta?" mówili o tym przedstawiciele obu krajów.

Christer Ågren z Air Pollution & Climate Secretariat w Szwecji podkreśla, że w jego kraju wiele w tej dziedzinie udało się zrobić w latach 90. ubiegłego wieku. - W 1996 roku wytyczyliśmy strefę niskiej emisji, do której nie każdy samochód może wjechać. 10 lat później wprowadziliśmy opłaty za wjazd do miasta, zależne od parametrów samochodu - mówił podczas debaty.

Jego zdaniem to nie wystarczy. - Te systemy nie są w 100 proc. skuteczne. Ludzie się przyzwyczajają do konieczności opłat czy ograniczeń, dlatego trzeba wciąż ich pobudzać nowymi impulsami. Na przykład podnosząc opłaty lub zaostrzając ograniczenia. Trzeba iść dalej, wyżej - dodał Christer Ågren.

Strefy niższej emisji, tzw. LEZ-y (ang. low emission zones), obowiązują też m.in. w Berlinie. - Na początku nie wszyscy byli za, ale po 10 latach mieszkańcy sami odczuli, że zanieczyszczenie się zmniejsza. Patrzą też, kupując samochód, jakie wymagania technologiczne musi spełnić, by mógł wjechać wszędzie w mieście - tłumaczyła Anke Konrad z Ambasady Niemiec w Warszawie.

W Niemczech nie ma jednego modelu walki z zanieczyszczeniami w miastach. - Są takie, w których LEZ-y nie funkcjonują. Zdecydowano, że dobrym sposobem będzie zachęcanie do korzystania z publicznego transportu - dodała Konrad. Jako przyszłościowy kierunek wskazała budowę intermodalnych hubów, pozwalających na wygodną przesiadkę z samochodu do pociągu, tramwaju lub na rower. 

 

 

Polskie miasta się duszą. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy. Dopłaty do elektrycznych samochodów, ograniczenia wjazdu do miasta starych i trujących samochodów, podłączenia do sieci ciepłowniczej i wymiana pieców - wspólnie zastanowialiśmy się, które z tych rozwiązań przyczyniłyby się do poprawy sytuacji w Polsce.

Debatę poprowadziła Magdalena Skłodowska, dziennikarka, wydawca w portalu TVN24 BiS oraz blogerka pisząca o odnawialnych źródłach energii, ekologii, inwestycjach komunalnych.

W spotkaniu udział wzięli goście z Polski, Niemiec oraz Szwecji:

- Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro, ekouchodźczyni z Krakowa
- prof. Andrzej Szarata, Politechnika Krakowska, badacz ruchu samochodowego
- Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego, autor sprawozdania dotyczącego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza w UE
- Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
- Emilia Piotrowska, Warszawski Alarm Smogowy
- Christer Ågren, Air Pollution & Climate Secretariat (Szwecja)
- Anke Konrad, Ambasada Niemiec

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Partnerem debaty dotyczącej smogu była ambasada Szwecji w Polsce.

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside