napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Zadedykuj drzewko - Narciarze dla klimatu
Utworzono 30.01.2017
Czy lubisz aktywnie spędzać zimę - narty, snowboard, sanki, bałwany i śnieżki? Czy odczuwasz, że chwil z białym szaleństwem ubywa?
 
 Jeśli tak to już czas na Twoje czynne działania na rzecz klimatu! 
 Włącz się w zmianę i posadź z nami drzewko przy stoku narciarskim w Szklanej Górze! Tegoroczna edycja projektu „Zadedykuj drzewko" stawia przed polskimi narciarzami wyzwanie:
w 2017 chcemy posadzić 100 drzewek, które zneutralizują co najmniej 200 ton CO2!
 
Stwórzmy dobry klimat - każde ufundowane przez Ciebie drzewko przyczyni się do zahamowania postępującego globalnego ocieplenia oraz da wyraz Twojej miłości do sportów zimowych!
 
 
Czy wiesz, że rozwijanie takiej pasji jak narciarstwo staje się coraz trudniejsze i bardziej kosztowne:
- zmniejsza się liczba dni z naturalną pokrywą śnieżną 
- sztuczne naśnieżanie też nie zawsze jest możliwe - aby wyprodukować i utrzymać sztuczny śnieg wymagana maksymalna temperatura otoczenia -1°C, a występowania takich dni bywa bardzo zmienne, co znacząco ogranicza zastosowanie tej metody.
- wysoka cena śniegu - w sumie koszt metra sześciennego śnieżnego puchu to 3-5 euro. Wyprodukowanie warstwy o grubości pół metra na kilometrowej trasy o szerokości 60 metrów kosztuje więc jednorazowo co najmniej ok. 20-30 tysięcy złotych. Ośrodki narciarskie w Tyrolu w ciągu jednego sezonu na same media wydają nawet 160 mln euro. Na cenę skipassu w 50 proc. składa się przygotowanie i obsługa stoków. Kolejne 25 procent to koszt działania kolejek.*
- zużywamy ogromne ilości energii - jedna godzina naśnieżania nartostrad o dł. 30 km zużywa tyle prądu, co czteroosobowa rodzina przez cały rok! A to właśnie produkcja energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
- korzystamy nadmiernie z ograniczonych zasobów wodnych - na jeden metr sześcienny śniegu potrzeba aż ok. 400-500 litrów wody. Do wyprodukowania sztucznego śniegu, na potrzeby tylko jednego sezonu narciarskiego w krajach alpejskich potrzebne jest 95 milionów m3 wody. Jest to równe całkowitemu rocznemu zapotrzebowaniu na wodę miasta liczącego 1,5 mln mieszkańców.* Zmiany klimatu i nadmierna eksploatacja zasobów prowadzi do obniżania poziomu zwierciadła wód gruntowych oraz mniejszego przepływu wody w ciekach powierzchniowych.

 

Kochasz zimowe białe szaleństwo - działaj!

Zjawisko śnieżnej biedy obserwuje się w Polsce już od wielu sezonów. Pomóż zatrzymać to zjawisko razem z nami sadząc drzewa! Fundacja Aeris Futuro już od ponad 10 lat sadzi lasy, parki, aleje i ogrody w różnych miejscach Polski. Tym razem posadźmy je przy stoku Szklana Góra i pozostawmy pozytywny ślad! 

Jedno drzewko absorbuje średnio 750 kg dwutlenku węgla przez cały okres swojego życia. Zwarta powierzchnia leśna pozwoli nam zneutralizować emisje oraz zatrzymać inne zanieczyszczenia powietrza, w tym hałas. 
Możesz pomóc w sadzeniu drzew dokonując wpłaty na ten cel prosimy dopisać w tytule: "DAROWIZNA NA RZECZ SADZENIA DRZEW-NARCIARZE DLA KLIMATU".
Nasze konto bankowe:
92 1440 1127 0000 0000 0474 5396
PKO BP
FUNDACJA AERIS FUTURO
Al. Daszyńskiego 22/46
31-534 Kraków

 

 

Razem stwórzmy klimat dla przyszłości!

 

* źródła: http://gory.pracownia.org.pl/zagrozenia/sniezna-bieda, finanse.wp.pl/kat,1033689,title,Osrodki-narciarskie-wydaja-miliony-euro-na-dosniezanie-Winna-aura,wid,18081502,wiadomosc.html

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside