napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
logo_zm_FAF_Jordanow
Ruszył projekt edukacyjny: Paląca sprawa – nie róbże zadymy – tu chodzi o nasze zdrowie!
Utworzono 23.11.2015 Razem z Gminą Jordanów rozpoczeliśmy cykl działań edukacyjnych dotyczących konieczności ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza w gminie Jordanów.

Celem projektu jest podniesienie wiedzy mieszkańców Gminy na temat konieczności ograniczenia emisji spalin z domowych pieców, uświadomienie problemu i konsekwencji dla zdrowia i życia, jakie niesienie oddychanie złej jakości powietrzem oraz przedstawienie prostych sposobów na zmniejszenie toksyczności dymów wydostających się z kominów oraz pokazanie korzyści z tych zmian płynących. Projekt potrwa do 18 grudnia br.

W programie działań przewidziane są:
- warsztaty dwugodzinne we wszystkich klasach piątych szkół podstawowych Gminy
- konkursy szkolne i międzyszkolny z atrakcyjnymi nagrodami
- wydanie i bezpłatna dystrybucja ulotek dla wszystkich mieszkańców z poradami, jak w łatwy i tani sposób można ograniczyć emisje zanieczyszczeń z własnych kominów.

Szacuje się, że polskie powietrze zabija każdego roku 45 000 ludzi. Nowotwory, zawały serca, astmy, alergie i ogólne osłabienie odporności u dzieci oraz powikłania ciąży to tylko niektóre z chorób, do których przyczynia się oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Powietrze w powiecie suskim należy do najbardziej zanieczyszczonych w Polsce i całej Unii Europejskiej, w gminie Jordanów nie jest jeszcze aż tak źle, ale są sytuacje, kiedy nie da się wyjść z domu lub nie da się otworzyć okna. Przyczynami tego stanu są przede wszystkim:
emisje związane z indywidualnym ogrzewaniem budynków - spalaniem paliw stałych (węgla, drewna, odpadów) w przestarzałych, niskosprawnych kotłach grzewczych (tzw. niska emisja), szczególne lokalne warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń - ukształtowanie terenu powodujące brak przewietrzania i kumulację zanieczyszczeń z niskiej emisji (najgorsza jakość powietrza występuje na obszarze zabudowanym w dolinach).

Do powietrza dostaje się szkodliwy dla zdrowia pył zawieszony składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak rakotwórczy benzo(a)piren, metale cięż­kie oraz dioksyny i furany.

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside