napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Wyniki VI edycji Konkursu EkoBiuro 2015!
Utworzono 15.10.2015 Mamy zaszczyt ogłosić długo wyczekiwane wyniki Konkursu EKOBIURO 2015! To już szósta edycja Konkursu, organizowanego przez Fundację Aeris Futuro, skierowanego do pracowników firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zainteresowanych wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Zdałoby się, że pomysły na eko- biuro mogłyby się z czasem wyczerpać, ale nic bardziej mylnego. Tegoroczna edycja była pełna żywych pomysłów i okazała się bardzo różnorodna pod względem zgłaszanych działań, krótko i długofalowych akcji. Konkurs przyciągnął zarazem przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych jak i jednostek samorządowych, co nas niezmiernie cieszy.


- Działania podejmowane przez Pracowników były zróżnicowane pod względem czasu ich trwania, tematyki czy narzędzi ich realizacji. Często podejmowanymi działaniami były zbiórki odpadów w miejscu pracy (elektrośmieci, makulatury, plastikowych zakrętek itp.), wprowadzenie oszczędnego gospodarowania energią, papierem, wodą, warsztaty i wykłady ekologiczne dla pracowników i ich rodzin. Różnorodne były też formy komunikacji i angażowania innych pracowników w przeprowadzane działania - plakaty informacyjne, wewnętrzny newsletter czy filmiki z udziałem pracowników- mówi koordynator Konkursu Aneta Duch.

Relacje konkursowe były oceniane wg. następujących kryteriów: efekt ekologiczny, efekt społeczny (edukacja i aktywizacja pracowników), zaangażowanie dużej ilości uczestników, różnorodność podjętych działań, innowacyjność podjętych działań, dłuższy czas trwania podjętych działań i trwały efekt podjętych działań.


Jury obradowało w składzie:


Joanna Mieszkowicz- prezes Fundacji Aeris Futuro, przewodnicząca Jury
Joanna Kulczycka- prof. AGH, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
Katarzyna Pelc - Radio Kraków
Aleksandra Stępniak- Instytut na rzecz Ekorozwoju
Łukasz Makuch- prezes zarządu The Sustainers, trener CSR, twórca mintu.me

Czas na przedstawienie tegorocznych wygranych!

Nagrodę główną, czyli wyjazd integracyjny na wiosnę 2016 oraz obliczenie śladu węglowego biura, otrzymuje zespół konkursowy Banku BPH Gdańsk.
Pracownicy Banku wyróżnili się różnorodnością prowadzonych działań, które aktywizowały dużą ilość uczestników. Zespół zorganizował m.in. akcję „Im dalej w las tym więcej ... śmieci - Zadbaj o las z bankiem BPH", a także „Wymień się książką" ze stworzeniem na ten cel firmowej biblioteczki z strefie relaksu. Można powiedzieć, że Pracownicy Banku złapali niemałego rowerowego eko-bakcyla. Na przestrzeni roku zorganizowali akcję "Zapędź rower do pracy", wraz z konkursem dla pracowników „Wyzwanie rowerowe dla pracowników BPH", podczas której wraz z 92 uczestnikami przejechali ponad 7 500 tyś. km. Ponadto, pracownicy Banku wzięli udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku, gdzie Bank BPH okazał się najliczniejszą firmą na starcie przejazdu - w wydarzeniu wzięło udział około 100 pracowników Banku. Wygrany zespół szeroko promował i zachęcał do włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach niego promowano dojazd do pracy rowerem i carpooling. 

 

-Uczestnictwo i kolejna, w tym roku główna, nagroda dla Banku BPH S.A. w konkursie EkoBiuro, organizowanym corocznie przez Fundację Aeris Futuro, dobitnie świadczy o tym, że Bank przywiązuje ogromną wagę do wszelkich działań ograniczających zużycie energii i paliw, np. w dojazdach do pracy.- powiedział Wojciech Stępniewski z Fundacji Aeris Futuro -  Takie działania znakomicie wpisują się w ogólnoświatowy trend działań mających na celu ochronę klimatu globalnego. Fundacja realizuje od 10 lat takie działania właśnie poprzez konkurs EkoBiuro i nowy projekt naszej Fundacji offsetowania emisji w biznesie pn. "Social Carbon Offset". Mamy nadzieję, że Bank, w przyszłości, osiągnie pełną zeroemisyjność swoich operacji. 

Drugie miejsce zajęło Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jurorzy docenili różnorodność działań edukacyjnych Centrum, a były to m.in.: współorganizacja projektu „CSR na co dzień- odpowiedzialna konsumpcja", „Lato na zdrowie", internetowej kampanii społecznej: „ Toruń na drodze do równowagi", „Konsumencie działaj", „CSR'owy zawrót głowy". Ponadto, w 2014 roku jako rezultat dialogu pomiędzy środowiskiem akademickim Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedsiębiorcami, pracownikami oraz przedstawicielami władzy samorządowej, została utworzona Fundacja Institute of Effective Asset Management. Fundacja w szczególności podejmuje działania w obszarze przywództwa, społecznej odpowiedzialności biznesu i wzrostu efektywności w zarządzaniu aktywami.

Trzecie miejsce zostało przyznane zespołowi z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pracownicy mi.in. od 3 lat, co roku prowadzą akcję „Sprzątamy lasy, sadzimy drzewa", podczas której zostało zaangażowanych ponad 300 pracowników Urzędu. Urząd wykorzystuje „zielone kryteria" w zamówieniach publicznych i szeroko promuje korzystanie e-zamówień realizowanych przez Urząd. Ponadto, zespół czynnie zachęca pracowników do dojazdów do pracy rowerem m.in. została utworzona kolejna rowerownia w budynkach Urzędu.

 

 

Patronami medialnymi tegorocznej edycji byłi:

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

CR Navigator

ulicaekologiczna.pl

mintu.me 

 

Wszystkim zespołom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu działania ekologiczne i zrównoważony rozwój będą na wysokim miejscu w Państwa miejscach pracy. Życzymy powodzenia i dalszych ekologicznych pomysłów!

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside