napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
treee
Niech żyją drzewa, niech kwitnie życie! czyli 10 urodziny programu Czas na Las w praktyce!
Utworzono 01.10.2015 Program CZAS NA LAS, czyli pionierski w Polsce projekt offsetu leśnego, z którego wyrosła Fundacja Aeris Futuro świętuje dzisiaj swoje dziesięciolecie! Przy współpracy z organizacjami z różnych sektorów posadziliśmy łącznie ponad 1300000 drzewek.

Idea zakiełkowała już w 2004, a dwa lata później wystartował w pełni pionierski w Polsce projekt offsetu leśnego - opowiada Joanna Mieszkowicz, inicjatorka i koordynatorka projektu oraz Fundacji Aeris Futuro. Stworzyliśmy proces neutralizacji emisji dwutlenku węgla poprzez sadzenie drzew, a w nim pierwszy w Polsce Kalkulatora CO2 do wyliczenia emisji i odpowiedniej liczby sadzonek drzew. 1 października br. obchodzimy dziesiąte urodziny projektu, z którego w niespełna pół roku wyrosła Fundacja Aeris Futuro.

- Pierwsze sadzenia w ramach programu odbyły na terenie gminy Zawoja. Obecnie drzewka mają się dobrze i liczymy na kolejne 10 lat tak samo owocnej współpracy.- mówi Jan Smyrak prezes Zawojskiego Stowarzyszenia Właścicieli Lasów Prywatnych. 

Program CZAS NA LAS stanowi pierwszy krok - najtrudniejszy i niezbędny do zaangażowania biznesu, władz, instytucji i pojedynczych osób na rzecz oceny własnej emisji CO2, a w konsekwencji do jej redukcji czyli zmiany sposobów działalności, własnych nawyków i zachowań. -Dziękuję niniejszym wszystkim, którzy włączyli się w realizację celu programu. Mam nadzieję, że w kolejnych latach program będzie rozwijany- mówi prezes Fundacji Joanna Mieszkowicz.

Kształtowanie właściwych postaw ekologicznych i zwrócenie uwagi na łączność człowieka z przyrodą, a przede wszystkim z drzewem i lasem jest procesem, który powinien odbywać się już od najmłodszych lat. Dlatego też, uhonorowując 10-lecie naszej pracy, zapuszczamy się w głąb, do samych korzeni ruszając z projektem edukacyjno- sadzeniowym skierowanym do uczniów szkół podstawowych pt. „Drzewo=życie" - wyjaśnia Aneta Duch, koordynatorka projektów w Fundacji. Projekt zwraca uwagę na rolę drzew, nie tylko w aspekcie ich wykorzystania gospodarczego, jak również nawiązuje do postrzegania drzewa w kontekście kulturowym, estetycznym, zdrowotnym czy duchowym. Tematyka warsztatu obejmuje holistycznie pojęcie drzewa jako życia, co pozwoli na próbę zrozumienia całego systemu.

Szkoły objęte projektem znajdują się na trasie jurajskiego szlaku rowerowego "Orlich Gniazd" oraz na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Włączenie się szkół w projekt pozwoli na stworzenie eko- łącznika pomiędzy szkołami.


Zapraszamy do współpracy!

 

Osoba do kontaktu:

Aneta Duch, Koordynator projektu "Drzewo=życie"

tel. 696460780

aduch@aerisfuturo.pl

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside