napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
konferencja Jachranka logo
III Europejska Konferencja Ekoturystyczna, 26-29.04.2015, Jachranka k/Warszawy
Utworzono 30.04.2015

Poznanie polskiej oferty ekoturystycznej i jej potencjału, integracja środowiska, możliwość skorzystania z doświadczeń zagranicznych gości - to tylko niektóre z celów i atrakcji III Konferencji Ekoturystycznej, która odbyła się w dniach 26-29 kwietnia w Jachrance. Jendą z panelistek Konferencji była prezes Fundacji Aeris Futuro- Joanna Mieszkowicz. 

Na Konferencji, zorganizowanej przez Społeczny Instytut Ekologiczny przybyło ponad 200 osób a wśród nich osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, przedstawiciele biur podróży, organizacji rządowych i pozarządowych oraz administracji. Oprócz prelekcji prowadzonych przez uznanych w świecie ekspertów, podczas konferencji odbyły się panele dyskusyjne. 

Co jest powszednie dla Ciebie, może być atrakcyjne dla turysty
- Przygotowując ofertę dla turysty nie możemy postrzegać atrakcyjności oferty z naszej perspektywy. To, co jest atrakcyjne dla mieszkańca miasta, dla osoby pochodzącej ze wsi może być codzienne a nawet nudne - przekonywał Jeppe Klockareson szwedzki ekspert w dziedzinie ekoturystyki.


-Dla mieszkańców miasta atrakcyjne może być np. zjedzenie owoców leśnych a czasem nawet, paradoksalnie, brak luksusu - uważa Szwed, który w trakcie III Europejskiej Konferencji Ekoturystycznej w Jachrance dzielił się doświadczeniami w dziedzinie biznesu i dochodowości w ekoturystyce. W budowaniu oferty dla turystów, zdaniem Jeppe Klockaresona, najważniejsze jest budowanie wspólnej oferty zarówno jeżeli chodzi o sąsiednie gospodarstwa czy firmy jak i całe regiony. Trzeba się uzupełniać zamiast ze sobą konkurować.

Jeppe Klockareson podkreślał także rolę tzw. marketingu szeptanego w promocji oferty turystycznej. - Ważne, aby uczynić z naszych klientów naszych ambasadorów. Trzeba tworzyć im preteksty do tego by opowiadali o wizycie u nas, by wynieśli z niej coś (może to być materialna pamiątka, ale i zapadające w pamięć przeżycie - dop. red), czym będą się dzielić ze znajomymi i przyjaciółmi - podkreślał Jeppe Klockareson, który ma doświadczenie w pracy jako dyrektor generalny w Basecamp Explorer Szwecji i jako Product Manager w STA Travel Nordic a od 2010 roku pracuje w Fair Travel (firmie konsultingowej, która prowadzi szkolenia, wykłady, warsztaty dla klientów na całym świecie).

Jak komunikować zalety ekoturystyki?
-Bez efektywnej komunikacji i promocji działania ekoturystyczne nie mają sensu - zwracał uwagę Chris Milnes, ekspert i konsultant ds. zrównoważonego rozwoju z Grecji. Wśród najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać promując ekoturystykę wymienił m.in.: dobrą znajomość własnej oferty oraz zasobów, odpowiedni dobór słów wykorzystywanych w promocji (czasem warto zrezygnować z wszechobecnego „eko"...), skupienie się na odbiorcy oferty i mówienie zrozumiałym dla niego językiem, obecność na portalach podróżniczych (np. TripAdvisor) i forach dyskusyjnych o tej tematyce, informowanie o nagrodach i certyfikatach.

Polska, kraj z ekoturystycznym potencjałem?
Polska to kraj bardzo urozmaicony, o bogatej przyrodzie. Niewątpliwie mamy mnóstwo zasobów do zbudowania oferty z zakresu ekoturystyki czy też turystyki przyrodniczej. Wciąż jednak takiej spójnej oferty brakuje. - Aktualnie w planach Polskiej Organizacji Turystycznej nie ma promocji ekoturystyki na rynkach zagranicznych, ale to może się zmienić. Wkrótce ma być przeprowadzona inwentaryzacja ofert, która może pomóc wyłonić te najciekawsze i w oparciu o nie być może zbudować pakiet - mówiła Anna Księżnik z Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turuystycznej, w trakcie panelu dyskusyjnego pt. "Ekoturystyka w Polsce - szanse i możliwości". Na rynku działa już kilka polskich biur podróży wyspecjalizowanych w ekoturystyce - jak na razie jest to oferta skierowana przede wszystkim do turysty zagranicznego, ale duży potencjał drzemie także w Polakach.

Pamiętajmy o przyrodzie

Rafał Kurczewski, poznański naukowiec i entuzjasta turystyki przyrodniczej, podkreślał natomiast by działając na rzecz rozwoju ekoturystyki nie zmarnować potencjału, który posiada polska przyroda. - Czasem warto rozejrzeć się i poznać bogactwo, które mamy wokół domu i zagrody zamiast zabierać turystów np. w celu obserwowania ginących lub rzadkich dzikich gatunków. Ta przyroda, którą mamy obok siebie jest tak samo nieodkryta i nieznana jak ta odległa - mówił.

Aby w Polsce rozwijała się ekoturystyka...
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że dla dalszego rozwoju ekoturystyki w Polsce ogromne znaczenie mają: współpraca (to słowo w trakcie konferencji odmieniane było przez wszystkie przypadki) , odpowiednia polityka cenowa (kierunek jakość a nie taniość...) oraz konieczność łączenia w ofercie ekoturystyczej elementów przyrodniczych, kulturowych, kulinarnych etc -tak, aby jak najlepiej oddać klimat regionu.

 

Źródło  

 

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside