napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
biegowki
Zanim wyruszysz na narty…
Utworzono 06.02.2015

zastanów się nad tym jak bardzo narciarstwo zjazdowe szkodzi naszemu środowisku. Narciarze zwykli mówić „my nie niszczymy przyrody, ponieważ rośliny są pod śniegiem". Okazuje się jednak, że lista szkód, które mogą wyrządzić środowisku przyrodniczemu jest bardzo długa.  

Niszczenie lasu

Zanim zostanie wybudowany stok narciarski trzeba wyciąć niemały płat lasu niszcząc w ten sposób siedliska wielu zwierząt, zaburzając ich naturalne środowisko. W efekcie możemy nawet doprowadzić do wymierania fauny górskiej.

Dewastacja ciężkim sprzętem

Do budowy wyciągu oraz infrastruktury związanej z jego funkcjonowaniem używany jest ciężki sprzęt. Skutki takich maszyn dla środowiska są ogromne. Przede wszystkim jest to: dewastacja roślinności, gleby oraz zmiana rzeźby terenu. Nieodłącznym elementem takich maszyn jest również emisja zanieczyszczeń i hałasu.

Sztuczne naśnieżanie

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się armatki śnieżne już nie tylko aby przedłużyć sezon, ale po to, aby go chociaż rozpocząć. Taki zabieg wymaga bardzo dużej ilości wody z okolicznych rzek negatywnie wpływając na ekosystemy cieków. Sztuczne naśnieżanie również szkodzi roślinności na stoku ponieważ m.in. prowadzi do skrócenia okresu wegetacyjnego. Negatywne oddziaływanie śnieżnych armatek nie kończy się z zakończeniem sezonu. Jest wręcz przeciwnie. Największy problem jest wiosną, gdy ogromna masa spływającej wody intensywnie modeluje stoki.

Estetyka krajobrazu

Na koniec warto się zastanowić, czy jadąc w góry chcemy oglądać ogromne betonowe słupy oraz wycięte lasy? Czy jadąc poza miasto wolimy słuchać głośnej muzyki na stoku, czy śpiew ptaków poza nim?

Co zamiast?

Proponujemy wybrać biegówki zamiast zjazdówek. Narciarstwo biegowe jest coraz bardziej popularne w Polsce i to nie bez przyczyny. Uprawiając je nie przyczyniamy się do wycinki lasu pod budowę stoku. Narciarstwo biegowe możemy uprawiać w zgodzie z naturą w lasach i na naturalnych polankach.
Nie przyczyniaj się do katastrofy polskich gór! Wybierz biegówki

Agnieszka Zagajska 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside