napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
siewierz_jeziorna
Otwarcie zrównoważonego miasta Siewierz-Jeziorna Zielonym Wydarzeniem
Utworzono 10.06.2014

31 maja odbył się Piknik Rodzinny podczas którego dokonano oficjalnego otwarcia pierwszej zrównoważonej dzielnicy w tej części Europy - Siewierz Jeziorna. Piknik miał formę Zielonego Wydarzenia, które było certyfikowane przez Fundację Aeris Futuro z Krakowa. W ramach offsetu śladu klimatycznego uczestnicy pikniku posadzili 35 drzew.

Uroczystego otwarcia pierwszego fragmentu dzielnicy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz - Zdzisław Banaś, oraz Prezes Alta S.A. Robert Moritz. Burmistrz posadził pierwsze drzewo na zielonym skwerze, a ks. proboszcz Emil Ilków poświęcił inwestycję oraz miejsce, w którym projektanci ekomiasteczka zaplanowali w przyszłości kościół.

Goście mogli skorzystać na miejscu z wielu atrakcji. Przede wszystkim mogli poczuć jak będzie się mieszkać w nowej dzielnicy, pograć w siatkówkę w parku, pojeździć na rolkach po bezpiecznych ulicach, czy posiedzieć na zielonym skwerze. Oprócz tego piknik był certyfikowanym zielonym wydarzeniem przygotowanym przez fundację Aeris Futuro. Można było obliczyć ślad klimatyczny oraz nauczyć się jak kreatywnie przetwarzać odpady. Wszyscy chętni mogli posadzić swoje drzewo w kwartale pokazowym. Dla najmłodszych były ciekawe animacje i zabawy.

Siewierz Jeziorna to główna inwestycja Alta S.A., powstaje nad malowniczym Zalewem Przeczycko-Siewierskim, zaledwie 30 minut od centrum Katowic, projektanci i wykonawcy kierują się założeniami zrównoważonej urbanistyki - jej założenia to m.in:

1. Różne funkcje zabudowy
2. Bezpieczne sąsiedztwo - idea wytworzenia więzi społecznych i samokontroli zamiast stawiania ogrodzeń
3. Duża ilość zieleni
4. Energooszczędne budownictwo - poniżej 60 kWh/m2*rok
5. Bliskość terenów rekreacyjnych
6. Estetyka i ład w architekturze
7. Uzgodniony plan zagospodarowania
8. Oszczędne systemy wodne
9. Bliskość komunikacji zbiorowej


Więcej informacji znajduje się na www.siewierzjeziorna.pl

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside