napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Logo_Folkowisko_2014
Festiwal Folkowisko - zielone standardy
Utworzono 23.07.2014 Festiwal Folkowisko w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec dzięki współpracy i szkoleniom przeprowadzonym przez Fundację Aeris Futuro z roku na rok staje się coraz bardziej ekologiczny. Zerknijmy co zmieniło się na Folkowisku w tym roku.

1. Segregacja śmieci. Swoje ważne miejsce na festiwalu zajmuje segregacja odpadów na papier, plastik i puszki, szkło oraz odpady bytowe. Specjalnie oznaczone pojemniki na śmieci pochodzą z recyklingu, kiedyś były beczkami przemysłowymi.

2. Warsztaty folkowiskowe czasami z założenia (jak warsztaty biżuterii recyklingowej), a czasami z potrzeby (warsztaty robienia lalek ludowych) były w pełni recyklingowe, warsztatowicze cięli i przerabiali stare ciuchy na zupełnie nowe lalki lub ozdoby, odbyły się również warsztaty przeróbki starych ciuchów w etno szaty - Etno design

3. Oferta kulinarna. O potrzeby żywieniowe wegan i wegetarian troszczył się zespół Kuchni Pana Seitana. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich proponowały potrawy tradycyjne. Dziewczyny z Slow Food Youth z Warszawy uczyły gotowania z produktów lokalnych-wszelkie rośliny używane do gotowania zostały zebrane w pobliskim lesie podczas spaceru z zielarzem Zbyszkiem, a produktów mlecznych dostarczyli miejscowi rolnicy, jedzenie serwowane było na liściach chrzanu. Organizatorzy festiwalu priorytetowo podchodzą do kwestii zaopatrzenia festiwalu w produkty wytwarzane regionalnie, dlatego też jedzenie serwowane w trakcie Folkowska pochodziło z lokalnych masarni, piekarni i cukierni, a produkty spożywcze od lokalnych dostawców.

4. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu organizatorzy uruchomili platformę carpoolingową na stronie internetowej festiwalu, dzięki czemu zadbali o mniejszą ilość spalin w drodze na Folkowisko oraz z powrotem. Również w biurze festiwalowym trwały zapisy na wspólne powroty z festiwalu.

5. W tym roku pole namiotowe zostało wyposażone w kuchnię-sama kuchnia to prawdziwe dzieło sztuki recyklingowej, została bowiem zrobiona z przeróżnych skrawków materiałów budowlanych. Dzięki zainstalowaniu wielkiej czarnej beczki, w której woda nagrzewała się na słońcu, folkowiczanie mogli umyć ręce, warzywa i owoce lub naczynia.

6. W kilku najważniejszych punktach zostały zamontowane lampy solarowe, tak, żeby przy użyciu energii słonecznej, można było trafić do kuchni na polu namiotowym, wiat czy głównego wejścia na teren festiwalu

7. 8 rowerów służyło do produkcji prądu na potrzeby kina,wktórym wyświetlane byłyfilmy o tematyce ekologicznej. W ciągu dnia rowery były bezpłatnie wypożyczane festiwalowiczom.

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside