napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Joga śmiechu
Utworzono 22.11.2013

Czy wiesz, że możemy śmiać się niezależnie od nastroju, bez polegania na pomocy kawałów czy komedii? Takie możliwości otwiera joga śmiechu, praktyka, która łączy oryginalne ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi jogi czyli tzw. pranajamą i relaksacjami. Już 3 grudnia podczas konferencji „Ekoinnowacje w przemyśle spotkań" każdy będzie mógł skorzystać z sesji ćwiczeń z Piotrem Bielskim.

Śmiejemy się w grupie, utrzymując kontakt wzrokowy i dziecięcą jakość zabawy, po kilku chwilach od wywołanego na życzenie śmiechu przechodzimy do naturalnego śmiechu. Jest udowodnione naukowo, że nasze ciało nie rozróżnia pomiędzy śmiechem sztucznym a prawdziwym, w obu wypadkach dostaje dużą dawkę tlenu, energii i dobrego samopoczucia.

Joga śmiechu została stworzona w Indiach w 1995 roku przez doktora medycyny Madana Katarię, który wraz z grupą 5 osób utworzył pierwszy klubu śmiechu w parku w Bombaju. Od tego czasu powstały tysiące klubów śmiechu w ponad 70 krajach. Dodatkowo, joga śmiechu jest praktykowana w licznych szkołach i uniwersytetach, firmach i znanych korporacjach, ośrodkach dla seniorów czy grupach samopomocowych dla chorych na raka.

Joga śmiechu zaleca regularne śmianie się jako codzienną praktykę. Abyśmy doznali pożądanego efektu redukcji stresu, dobrze by było śmiać się przez przynajmniej 10 minut, podczas gdy słysząc kawał czy ciesząc się ze spotkania miłej nam osoby śmiejemy się tylko kilka sekund. Na sesjach jogi śmiechu w bezpiecznej przestrzeni uczymy śmiać się głośno i głęboko czyli z przepony. Uznajemy, że śmiech to zbyt ważna sprawa by zostawiać ją przypadkowi, śmiejemy się, więc za sprawą siły wewnętrznego postanowienia.

Joga śmiechu propagując śmiech jako rodzaj uniwersalnego języka chce przyczynić się do budowania światowego pokoju.

Zalety jogi śmiechu 

 • dostarcza świeżej dawki endorfin i poprawia nastrój
 • wzmacnia system immunologiczny i wspomaga samoleczenie się organizmu
 • sprzyja lepszej wydajności i kreatywności w pracy dostarczając tlen do organizmu
 • ułatwia kontakty społeczne, dzięki wewnętrznej pogodzie ducha, którą daje ta praktyka łatwiej przyciągnąć znajomych i przyjaciół 
 • pozwala przejść ze śmiechem przez wyzwania, które nam stawia życie, daje więcej spokoju i dystansu, otwiera na nowe rozwiązania 
Piotr Bielski - certyfikowany nauczyciel jogi śmiechu, której uczył się w Indiach od jej twórcy doktora Madana Katarii. Propaguje bezwarunkowy śmiech dla zdrowia i pogody ducha, ma misję uczynienia z Polski najbardziej roześmianego kraju świata. Prowadzi otwarte sesje w parkach, warsztaty w centrach jogi i rozwoju osobistego (m.in. w Adi Shakti, Baba Jodze i JogaBo w Warszawie, Studiu Dakini w Bielsku, Prapełni w Krakowie, Studiu Jogi Yam w Poznaniu, Centrum Rozwoju Ajanta w Toruniu, Ananda Jodze w Szczecinie), specjalne sesje dla firm (m.in. współpraca z PZU i Tesco) i organizacji pozarządowych, a nawet zagląda z zajęciami jogi śmiechu do domów pomocy społecznej czy więzień. Prowadzi też kursy liderów jogi śmiechu w całej Polsce, przeszkolił już 33 osoby. Socjolog i dziennikarz prasowy, od 12 lat praktykuje hatha jogę, od kilku lat taniec kontakt improwizacje, kundalini jogę i inne metody pracy z ciałem, tworzy i publikuje poezję (m.in. w Twórczości).

 

O Indiach
W trakcie mojej podróży przez południowe Indie odwiedziłem indyjskie kluby śmiechu w Bangalore i Bombaju, w ramach których ludzie spotykają się codziennie wcześnie rano w parku czy na szkolnym podwórku by śmiać się dla zdrowia, podniesienia poziomu energii i wewnętrznej pogody ducha. Metodę jogi śmiechu opracował w 1995 roku lekarz medycyny z Bombaju - dr Madan Kataria, łącząc ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi tradycyjnej jogi. Jako pierwszy Polak brałem udział w treningu nauczycieli jogi śmiechu prowadzonym przez doktora Katarię, gdzie poznałem niezwykłe grono przyszłych nauczycieli śmiechu z całego świata. Jako świeżo upieczony nauczyciel jogi śmiechu, prowadziłem zajęcia w szkole i przedszkolu na wiejskich terenach stanu Karnataka, a także w parkach. Od powrotu do Polski przeprowadziłem kilkaset sesji i warsztatów jogi śmiechu w parkach, szkołach, centrach jogi i rozwoju osobistego, firmach, a nawet w więzieniu, szpitalu czy ośrodku wychowawczym dla dziewczyn. Chętnie opowiadam o tym jak odkrycie jogi śmiechu w Indiach zmieniło moje życie, pokazuję zdjęcia z Indii dzieląc się z Wami wszystkimi uśmiechami, jakie mi towarzyszą na tej radosnej drodze i zachęcić Was do praktyki. Piotr Bielski

Ciekawostki o jodze śmiechu

 • Piotrowi udało się zarazić entuzjazmem do jogi śmiechu całą swoją rodzinę, jego żona Aneta została liderką jogi śmiechu i wspiera chętnie Piotra w prowadzeniu zajęć, jej mama i teściowa Piotra regularnie przychodzi na zajęcia jogi śmiechu, a w warsztatach Piotra w jego rodzinnej Łodzi uczestniczyła też jego mama, babcia i dziadek, który pomimo 85 lat żwawo ruszał się i śmiał, a nawet zaprzyjaźnił się z kolegą, którego poznał na sesji. Potwierdza to, że śmiech ułatwia przyjacielskie kontakty między ludźmi.
 • śmiejemy się niezależnie od okoliczności, śmiejąc się stajemy się bardziej radośni i odstresowujemy się, pobudzamy dziecięcą radość zabawy i czujemy się wewnętrznie wolni. Joga śmiechu nie traktuje śmiechu jako rozrywki - to choć lekka, to jednak poważna w konsekwencjach praca nad pozytywnym stosunkiem do świata wokół nas. Dlatego pozwalamy sobie śmiać się nawet w sytuacji żałoby narodowej, uważamy, że w sytuacjach smutku, przygnębienia i stresu jesteśmy szczególni potrzebni z naszym bezwarunkowym śmiechem. A żebyśmy sami nie dali się zdołować otoczeniu, potrzebujemy się śmiać regularnie najlepiej codziennie.
 • około 80% uczestników zajęć jogi śmiechu na świecie to kobiety, w Indiach ruch jogi śmiechu przyczynił się do poprawy sytuacji kobiet, panie regularnie spotykają się, robią coś dla samych siebie, organizują wspólnie obchody świąt, urodzin i inne wydarzenia, uwalniają się codziennie na godzinę od obowiązków domowych
 • celem ruchu jogi śmiechu jest światowy pokój dzięki wspólnemu śmiechowi, nasze ćwiczenia są bardzo proste i zrozumiałe dla ludzi niezależnie od pochodzenia, wykształcenia i wieku. Wierzymy, że jeśli ludzie potrafią śmiać się razem, nie będą prowadzić wojen.
 • -nie trzeba mieć poczucia humoru by się śmiać, joga śmiechu proponuje proste ćwiczenia, które idealnie sprawdzają się nawet w grupach starszych osób, którzy mają problem z rozumieniem żartów, pozwalając im się śmiać
 • na zajęcia możesz przyjść nawet będąc w depresji, wystarczy, że przyprowadzisz swoje ciało, ono zacznie się ruszać i śmiać z nami
 • to najprostszy rodzaj jogi, nie wymaga specjalnego przygotowania ani dobrej kondycji fizycznej, dostępny dla wszystkich można nawet śmiać się na siedząco (prowadzę zajęcia na krzesełkach w domach pomocy społecznej dla seniorów)
 • ruch jogi śmiechu to jeden z największych ruchów społecznych na świecie, najszybciej rosnących jeśli chodzi o członkostwo Nasz warszawski klub śmiechu jest jednym z 6000 społecznych klubów śmiechu na świecie. Udział w naszym klubie śmiechu jest bezpłatny.
 • to nie prawda, że jesteśmy narodem nieuleczalnych smutasów, ludzie w Polsce niezwykle entuzjastycznie reagują na jogę śmiechu i są spragnieni radości, lekkości życia i śmiechu, mamy już dosyć słuchania o tym, że „życie jest ciężkie". Zdążyłem już przeszkolić grono 33 liderów, a często na moje warsztaty jest tyle zgłoszeń, że brakuje miejsc. W Białymstoku 3.11, w weekend zaduszkowy, przyszło na mój warsztat jogi śmiechu prawie 40 osób.

Więcej informacji: www.joginsmiechu.pl, www.facebook.com/JoginSmiechu, piotr.bielski@gmail.com, tel. 607473322

SZCZEGÓŁY KONFERENCJI:

>PROGRAM

>FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside