napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Katowice1
Naukowcy ostrzegają i apelują o ochronę naszej planety - relacja
Utworzono 28.03.2018

Wczoraj, 27 marca 2018 w Katowicach, w ramach integracji różnych środowisk przeciwdziałających m.in. zmianom klimatu, wzięliśmy udział w spotkaniu pt. Naukowcy ostrzegają i apelują o ochronę naszej planety

https://www.facebook.com/events/307301306464693/

Wydarzenie to organizowane było przez Klub Myśli Ekologicznej  i Pracownię na rzecz Wszystkich Istot  i dotyczyło listu otwartego skierowanego do ludzkości od ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów z całego świata, przestrzegających przed negatywnymi konsekwencjami działań ludzi, które mogą być zgubne dla nich samych i dla Ziemi. List został wystosowany w listopadzie 2017 roku i jest w tym momencie szóstym, najczęściej dyskutowanym artykułem na świecie. Jego pełną treść można znaleźć pod poniższymi linkami:

1) http://scientists.forestry.oregonstate.edu/
2) http://scientists.forestry.oregonstate.edu/sites/sw/files/Warning_article_with_supp_11-13-17.pdf

Spotkanie rozpoczął prof. Skubała, ekolog z Uniwersytetu Śląskiego, przytaczając najbardziej negatywne trendy zmian na Ziemi, które zaistniały w ciągu 25 lat od ostatniego apelu naukowców zrzeszonych w Unions of Concerned Scientists. Oto niektóre z nich:
- 26-procentowy spadek ilości wody pitnej na mieszkańca ziemi 
- spadek o 29 proc. liczby ssaków, gadów, płazów, ptaków i ryb
- wzrost o 75 proc. liczby martwych stref w oceanach
- wzrost emisji dwutlenku węgla i wzrost średnich temperatur (poniżej figura z artykułu)

Następnie rozpoczęła się dyskusja zaproszonych przedstawicieli świata nauki: dr Anny Kalinowskiej, ekolożki z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Zofii Prokop, biolożki z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wspomnianego wcześniej prof. dr hab. Piotra Skubały. W dyskusji żywo uczestniczyli również słuchacze, a ilość pytań pokazała, że zainteresowanie społeczeństwa tematami globalnymi jest coraz większe. Miejmy nadzieję, że ten pozytywny trend i wynikające z niego codzienne dobre praktyki każdego z nas pomogą przeciwdziałać problemom naszej planety, jak bowiem wskazują badania pokazane przez dr Zofię Prokop - jedną z głównych przyczyn występujących zagrożeń jest ludzka zachłanność.


My, jako Fundacja Aeris Futuro, promowaliśmy naszą nadchodzącą inicjatywę Climathon 2018. Jak można sądzić po liczbie zebranych kontaktów – będzie się działo!

Poniżej garść linków do organizacji - warto zajrzeć!

1) Nauka dla przyrody - inicjatywa naukowców z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN

2) Klub Myśli Ekologicznej

3) Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Katowice1

Katowice2

Katowice3

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside