napis alt

napis alt

napis alt

Czas na las z Fundacją Banku Millenium
Utworzono 18.09.2017

- Nigdy wcześniej nie sadziłam drzewa - opowiadała uczestniczka sobotniego eventu ekologicznego. - My mamy własny ogród, synek bardzo lubi pomagać - mówili rodzice najmłodszego uczestnika wydarzenia - 2-letniego Wiktora, który samodzielnie nosił sadzonki drzewek. - A ja skończyłam pedagogikę i chętnie zobaczę, jak pracujecie z ludźmi - dodawała inna.

W sobotni poranek w Lesie Bródnowskim w Warszawie  o godzinie 10.00 pojawiło się ponad 30 osób - doroslych z dziećmi, dla których zorganizowaliśmy event ekologiczny.

- Dlaczego potrzebujemy lasy - zapytała zgormadzonych ludzi Joanna Mieszkowicz, prezeska naszej fundacji. - Drzewa dają nam tlen - od razu odpowiedziała uśmiechnięta Emilka. - Bardzo ładnie - pochwaliła ją Joanna Mieszkowicz, kóra w kilku słowach wyjaśniła zebranym osobom, jakie drzewa będziemy sadzić. Po krótkim szkoleniu dotyczącym sposobów sadzenia uczestnicy odbierali łopaty, rękawice i wybierali sadzonki. Ruszyli do akcji. 

- Wiktorku, dasz radę sam przynieść doniczkę z sadzonką? - z troską pytała mama najmłodszego wolontariusza. Wiktor dzielnie niósł doniczkę, a potem razem z rodzicami przesadzal drzewko do ziemi. -  Bardzo mi się to podoba - mówiła Anna Pulnar z departamentu PR Banku Millenium, współprganizatora akcji, sadząc kolejne drzewko.

Ponad godzinę sadziliśmy dwieście drzewek. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie.

Przyszedł czas na kolejne punkty naszego programu. - Teraz rozdamy Państwu papierowe torby - mówiła Agnieszka Świątek - i wyruszymy w leśną podróż. Prosimy, aby po drodze zbierać dary lasu. 

Wszyscy zaciekawieni wyruszyli w las. Dzieci schylały się i skrupulatnie zbierały patyczki, liście, kamyki, żołędzie i inne skarby. Po chwili doszliśmy na niewielką polanę - i zatrzymaliśmy się.

- Zapraszamy na małe ćwiczenie - rozdamy Państwu teraz apaszki i prosimy, abyście zawiązali sobie oczy. Jedna apaszka na parę - przedstawiała zadanie Joanna Mieszkowicz. - Osobę z zawiązanymi oczami  prowadzimy do drzewa a potem wracamy. Zdejmujemy apaszkę z oczu i pytamy czy pozna drzewo, przy którym byliśmy - wyjaśniała prezeska naszej fundacji. 

- Oj, jakie fajne - mówiły dzieci. - Tato, chodź zawiążemy Ci oczy - cieszyła się Asia. Wszyscy chętnie podjęli zabawę, chociaż nie każdy ropoznał drzewo, przy którym był. To ćwiczenie wymaga dużej koncentracji i uważności.

Las wciągał nas dalej - i nadal wszyscy gromadzili jego dary. Kolejny przystanek był w miejscu mokrym, otoczonym zaroślami i stał się pretekstem do rozmowy na temat wody w lesie. Nie obyło się też bez kolejnego ćwiczenia. - Tym razem weźcie po dwa patyczki - wyjaśniała Joanna Mieszkowicz, prezeska naszej fundacji - i lapiąc je palcami wskazującymi postarajcie się je podnieść do góry i skrzyżować. Pokażemy, jak to zrobić.

Razem z Agnieszką Świątek z fundacji Aeris Futuro podniosły patyczki i skrzyżowały je. Nie wszycy jednak potrafili wykonać to ćwiczenie - wywołało ono za to dużo radości.

Ostatni przystanek to była tablica informacyjna o zwierzętach, stojąca na polu z paśnikiem.

Po tej leśnej wycieczce wyszliśmy na łąkę - tam czekał poczęstunek oraz zabawy z darami lasu.

Dzieci z rodzicami z przyjemnością układały ze zbieranych przez siebie darów obrazy, które potem wzięły do domów.

- To był bardzo udany dzień, świetna zabawa i dobrze że możemy spędzić czas razem z rodziną - słyszało się od uczestników na zakończenie. 

Nasz event zorganizowaliśmy z Fundacją Banku Millenium, która stara się angażować swoich pracowników w działania ekologiczne. Udaje się! 

 

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Aeris Futuro
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
Program ZIELONE WYDARZENIA jest autorskim pomysłem Fundacji AERIS FUTURO, realizowany przez Fundację oraz sieć partnerów: Centrum Promocji Ekorozwoju, Regionalne Centrum Wolontariatu, EkoInicjatywa, Fundacja Ekorozwoju, w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FUNDACJA AERIS FUTURO 

telefon: 693 589 391,  e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków
REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803

engine solidside